Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Po raz kolejny udaremnili przestępczą działalność kolejnego sklepu internetowego

Data publikacji 13.07.2015

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie po raz kolejny udaremnili działalność przestępczą kolejnego sklepu internetowego. Zatrzymano dwóch mężczyzn, którym przedstawiono na chwilę obecną po kilkanaście zarzutów oszustwa. Jeden z zatrzymanych został decyzją sądu tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy, wobec drugiego prokurator zastosował dozór policjyjny. Sprawa prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków – Podgórze w Krakowie i ma charakter rozwojowy. Policjanci podejrzewają, że poszkodowanych może być nawet około tysiąc osób.

Dzięki pracy operacyjnej policjanci ustalili, że rzekomy właściciel sklepu w rzeczywistości był osobą zajmującą się jedynie pakowaniem towaru w ramach prowadzonej działalności. Całością działalności polegającej na zamawianiu towaru, jego zakupie, oferowaniu go w konkretnych cenach,  zajmował się jego wspólnik. Sprawcy posiadali też bezpośredni dostęp do rachunku bankowego firmy i dokonywali na nim wszystkich operacji, włącznie z przelewaniem pieniędzy na konto osobiste właściciela firmy. Czynności operacyjne doprowadziły do ustalenia kilkudziesięciu pokrzywdzonych, z których część złożyła już zawiadomienia o popełnieniu na ich szkodę oszustwa. Każdego dnia liczba ustalonych pokrzywdzonych wzrasta. Klienci kupowali głównie sprzęt elektroniczny.

Z poczynionych w sprawie ustaleń wynika, że tymczasowo aresztowany 27-letni mężczyzna prowadził jeszcze inne sklepy internetowe – zakładane na dane swoich kolegów i znajomych. Działał od dłuższego czasu, namawiając osoby na otwarcie działalności gospodarczej w opisanej branży, nieoficjalnie sam ją prowadził (posiadając pełny dostęp do rachunku bankowego, strony internetowej, oferując towar będący przedmiotem transakcji, przejmując kontakt z księgowością oraz wystawiając wszystkie dokumenty firmowe, a w szczególności faktury sprzedażowe). W sposób charakterystyczny prowadził podmioty gospodarcze – początkowo dostarczał towar zgodny z ofertą na portalach aukcyjnych, po zwiększeniu obrotu przejmował znaczną ilość zamówień, a po otrzymaniu wpłat od klientów wysyłał towar wadliwy, używany, a z czasem w ogóle zaprzestaje realizacji zamówień pozostawiając osobę, na dane której założony jest dany podmiot, z długiem i oszukanymi klientami.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony