Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano 20-letniego oszusta działającego pod legendą policjanta CBŚP

Data publikacji 21.07.2015

Małopolscy policjanci zatrzymali w Warszawie 20-latka podejrzanego o oszustwa "na policjanta CBŚP". Jak wynika z ustaleń, mężczyzna działał na terenie Krakowa. W czerwcu br. oszukał dwie osoby wyłudzając od nich w sumie 165 tys.zł. Niewykluczone, że zatrzymany ma na swoim koncie więcej tego typu oszustw. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W ostatnim czasie tak w Małopolsce jak i w samym Krakowie dochodziło do licznych wyłudzeń pieniędzy od osób starszych. Sprawcy modyfikując swoje sposoby działania stosowali różne legendy. Od kilku miesięcy funkcjonariusze odnotowywali wiele przypadków usiłowań oraz samych oszustw metodą na "policjanta CBŚP”. Ofiarami tego procederu padały najczęściej osoby starsze, samotnie mieszkające, którym człowiek podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji „polecał” wypłacić pieniądze.

Policjanci systematycznie rozpracowują szajki oszustów wykorzystujących tę metodę działania i zatrzymują ich członków. Często w prowadzonym postępowaniu okazuje się, że na danym terenie działają grupy spoza województwa (np. w czerwcu policjanci zatrzymali dwóch oszustów z Koszalina).Tak było i w tym przypadku.

Małopolscy policjanci zatrzymali w Warszawie 20-letniego mieszkańca miasta. Mężczyzna był podejrzewany o oszustwa metodą "na policjanta" na szkodę mieszkańców Krakowa: 22 czerwca br. 76-letni mężczyzna, mieszkaniec Nowej Huty, stracił w ten sposób 35 tysięcy złotych, natomiast trzy dni później jego równolatka mieszkająca na Krowodrzy straciła 130 tys. złotych. 

Zatrzymany mężczyzna został przewieziony do Krakowa, gdzie w ostatni weekend usłyszał zarzuty oszustwa (art.286 kk) za co grozi mu do 8 lat  pozbawienia wolności. Policjanci prowadzący te postępowania nie ukrywają, że mężczyzna może być sprawcą jeszcze kilku innych oszustw dokonanych metodą "na policjanta", do których doszło w ostatnim czasie na terenie Krakowa. 

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony