Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pirackie serwery na wyższej uczelni

Data publikacji 06.08.2015

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach zakończyli śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Dotyczyło ono odkrycia na terenie jednej ze śląskich wyższych uczelni tzw. serwerów warezowych. Na ich dyskach o pojemności 180 terabajtów znajdowało się archiwum z pirackim oprogramowaniem oraz nielegalnie skopiowanymi filmami i utworami muzycznymi.

Sprawa ma swoje korzenie jeszcze we wrześniu 2010 roku, kiedy to śledczy zabezpieczyli ogromne ilości danych. W wyniku przeprowadzonych opinii specjalistycznych na zabezpieczonych dyskach serwerów odkryto kilka tysięcy różnego rodzaju nielegalnie powielonych programów komputerowych i gier, 38 tys. filmów i 26 tys. utworów muzycznych, należących do ponad 200 różnych uznanych, światowych producentów. Straty właścicieli praw do programów zostały oszacowane na ponad 1,5 mln złotych.

Zebrany przez śledczych materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów 15 pracownikom, odpowiedzialnym za sprawy informatyczne uczelni. Za bezprawne uzyskanie z chęci zysku cudzych programów komputerowych i ich powielanie grozi im do 5 lat więzienia. Już wkrótce o ich losie zdecyduje sąd, do którego wpłynął właśnie akt oskarżenia.

(KWP w Katowicach / mg)

Powrót na górę strony