Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kontrole trzeźwości przynoszą skutek

Data publikacji 20.08.2015

Widok policjantów badających trzeźwość na lubuskich drogach już nikogo nie dziwi. Bez względu na to czy poruszamy się drogą lokalną czy głównym szlakiem komunikacyjnym. Bez różnicy czy jedziemy w dzień czy w nocy. Kilkusekundowe badania tak często prowadzone nie tylko przez drogówkę sprawiły, że liczba nietrzeźwych za kierownicą i wypadków przez nich powodowanych wyraźnie spadła.

Dziś jadąc do pracy, nikogo już nie dziwi, że na osiedlowej drodze wczesnym rankiem kilku policjantów wyposażonych w urządzenia badające stan trzeźwości sprawdza, czy każdy może udać się w dalszą podróż. Nie dziwi również fakt, że późnym wieczorem na tych bardziej ruchliwych trasach rangi dróg krajowych policjanci potrafią na zwężeniach, tzw. wysepkach poprosić o opuszczenie szyby i zbadanie kierowcy. Dzięki nowoczesnym urządzeniom, takim jak AlcoBlow po kilku sekundach mamy odpowiedź czy zmotoryzowany jest zdolny do dalszej jazdy. To stwarza możliwość ich częstego stosowania. Dla lubuskich kierowców takie kontrole stały się już oczywiste. Statystyki pokazują, że są one również niezwykle skuteczne i mówiące wprost o tym, że ich stosowanie ma bezpośredni wpływ na drogowe bezpieczeństwo.

Dla porównania obrazujemy jak na przestrzeni trzech lat krystalizowała się zależność między liczbą przeprowadzonych badań, a liczbą nietrzeźwych za kierownicą. Sytuacja dotyczy analogicznych okresów od 1 stycznia do 15 sierpnia w latach 2013-2015, przeprowadzonych tylko przez policjantów drogówki:

W tym okresie 2013 roku lubuscy policjanci ruchu drogowego przeprowadzili łącznie 207 524 badania na trzeźwość. W próbach tych okazało się, że 1909 kierowców wcześniej spożywało alkohol. Rok później liczba badań była już zdecydowanie wyższa. Wynosiła 381 455. Pijanych na drogach było na podobnym poziomie. Jak sytuacja przedstawia się po ponad 7 miesiącach tego roku? Do 15 sierpnia lubuscy policjanci przeprowadzili już 404 707 badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. To blisko dwukrotnie więcej niż jeszcze dwa lata wcześniej. Uzasadnieniem wyżej wymienionych argumentów jest fakt, że liczba nietrzeźwych za kierownicą wyniosła 1287, czyli niemal 700 potencjalnych sprawców tragedii na drodze mniej.

Dzięki temu możemy powiedzieć, że działania te są skuteczne i dają w perspektywie czasu wymierne efekty. W tym samym okresie 2013 roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali 23 wypadki, w których zginęły łącznie trzy osoby. W tym roku do 15 sierpnia liczba spowodowanych przez pijanych wypadków jest aż o 8 mniejsza - wypadków było 15, śmierć przez tych nieodpowiedzialnych kierowców poniosła jedna osoba.

Jak mówi Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. kom. Dariusz Wróblewski: „te działania wyraźnie działają na wyobraźnię kierowcy. Wcześniej ci nieodpowiedzialni, którzy świadomie spożywali alkoholi wiedząc, że zanim wytrzeźwieją to wsiądą za kierownicę, liczyli, że uda im się dotrzeć do celu. Dziś to już prawie niemożliwe, bo wszędzie i o każdej porze może stać policjant, który go zatrzyma. To działa.”

Lubuscy policjanci takie działania prowadzą niemal codziennie. Przytoczone wyżej dane wyraźnie wskazują, że takie inicjatywy są potrzebne. Tego oczekuje przede wszystkim od Policji społeczeństwo, które chce bezpiecznie podróżować nie tylko lubuskimi drogami. Takie kontrole z pewnością będą kontynuowane.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / ic)

  • Policjanci kontrolują kierowców
  • Policjanci kontrolują kierowców
  • Policjanci kontrolują kierowców
  • Policjanci kontrolują kierowców
  • Policjanci kontrolują kierowców
  • Policjanci kontrolują kierowców
  • Policjanci kontrolują kierowców
  • Policjanci kontrolują kierowców
  • Policjanci kontrolują kierowców
Powrót na górę strony