Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Systematyczne działania krakowskich policjantów przynoszą wymierne efekty

Data publikacji 09.09.2015

Bardzo dobre rozpoznanie środowisk trudniących się kradzieżami kieszonkowymi, jak i doświadczenie policjantów realizujących czynności skierowane na eliminowanie sprawców kradzieży kieszonkowych skutkują systematycznym zatrzymywaniem oraz rozliczaniem karnym sprawców tych przestępstw.

Policjanci Komisariatu Policji I w Krakowie, na którego terenie znajduje się większość krakowskich lokali gastronomicznych i pubów oraz gdzie kumuluje się ruch turystyczny, systematycznie prowadzą działania zwalczające przestępczość. Wspierani są m. in. przez specjalną komórkę zwalczającą złodziei kieszonkowych z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Czynności operacyjne prowadzone przez policjntów w weekendy oraz podczas godzin nocnych, przyczyniły się do zatrzymania na gorącym uczynku kradzieży 57 sprawców, co doprowadziło  do wykrycia 252 przestępstw kradzieży. W wyniku podjętych czynności, na podstawie analizy materiałów operacyjnych i procesowych, ustalono, iż zatrzymani sprawcy dopuścili się podobnych przestępstw we wcześniejszym okresie. Czynności te pozwoliły na podjęcie postępowań przygotowawczych umorzonych wobec niewykrycia sprawcy i wykrycie dodatkowo 55 przestępstw kradzieży, niewykrytych do tej pory.

Policjanci tego komisariatu ściśle współpracują z policjantami Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, zajmującymi się kradzieżami kieszonkowymi. Dobra współpraca między jednostkami doprowadziła tylko w ostatnim czasie do spektakularnych zatrzymań kilku grup złodziei kieszonkowych, dokonujących kradzieży portfeli z zawartością dokumentów, pieniędzy i telefonów komórkowych od osób śpiących i będących pod wpływem alkoholu. Złodzieje wykorzystując upojenie alkoholowe swoich ofiar i fakt, że osoby te spały na ławkach np. na Plantach, skwerach lub przystankach MPK, okradały je z wartościowych rzeczy. Przeprowadzone czynności doprowadziły do odzyskania utraconych rzeczy, natomiast 7 zatrzymanym przedstawiono zarzuty kradzieży.

Wcześniejsze działania policjantów doprowadziły, m .in. do zatrzymania w czerwcu br. dwóch kobiet narodowości słowackiej, które dokonały kradzieży kieszonkowej na obywatelu Austrii, będącym pod wpływem alkoholu na tzw. „przytulanie”. Policjanci odzyskali utracone przez obcokrajowca mienie a obie kobiety usłyszały zarzuty kradzieży. Niedawno dwie szajki złodziejskie zostały rozbite podczas nocnych działań policjantów specjalnej grupy do zwalczania przestępczości przeciw mieniu wydziału kryminalnego Komisariatu I Policji w Krakowie. W efekcie - cztery osoby trafiły do policyjnych aresztów. Policjanci odzyskali skradzione mienie.

Opisane powyżej zdarzenia, to tylko niektóre realizacje przeprowadzone w ostatnim okresie przez funkcjonariuszy. Policjanci cały czas prowadzą czynności i operacyjno rozpoznawcze, mające na celu zatrzymanie kolejnych sprawców kradzieży kieszonkowych. Niestety, bardzo często ofiarami kieszonkowców są osoby pod wpływem alkoholu, którym zdarza się przysnąć na ławce czy przystanku autobusowym, natomiast od końca zeszłego roku odnotowaliśmy tylko 4 kradzieże kieszonkowe na terenie Bazyliki Mariackiej.

KWP w Krakowie / ic

Film materiał z monitoringu

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik materiał z monitoringu (format flv - rozmiar 1.58 MB)

Powrót na górę strony