Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania "Pasy" i "Bezpieczna droga z Mistrzami w pasach"

Data publikacji 10.09.2015

Policjanci ruchu drogowego w całej Europie 9 września br., w ramach działań prewencyjnych koordynowanych przez TISPOL (Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego), przeprowadzili akcję "Pasy". Działania te ukierunkowane były na kontrolę sposobu przewożenia pasażerów, policjanci sprawdzali czy kierowcy jak i podróżujący mieli zapięte pasy bezpieczeństwa. W ramach tych działań, również 9 września br. stołeczna drogówka oraz eksperci Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przeprowadzili akcję „Bezpieczna droga z Mistrzami w pasach”.

Działania stołecznej drogówki "Bezpieczna droga z Mistrzami w pasach" będące częścią ogólnopolskiej kampanii "Mistrzowie w pasach" przeprowadzone zostały 9 września br. na Wisłostradzie. Towarzyszyły im indywidualne instruktaże dotyczące poprawnego zapinania pasów, montażu fotelików i bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodach. Akcja ta miała na celu podniesienie wiedzy i umiejętności w zakresie poprawnego stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń zabezpieczających dzieci.

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Mistrzowie w pasach” od kwietnia 2015 r. na stacjach paliw LOTOS eksperci Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego udzielili fachowych wskazówek ponad 3,2 tys. osobom, które na ogół były przeświadczone, że pasy to nie problem. A jednak średnio w całym kraju tylko 32% osób miało poprawnie zapięte pasy i ustawione zagłówki. Okazuje się także, że chociaż wskaźnik stosowania  urządzeń zabezpieczających dzieci w samochodach osobowych jest wysoki, to niestety popełniamy szereg błędów wpływających na bezpieczeństwo naszych pociech.

Patronat nad kampanią objęły Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, PIMOT - Przemysłowy Instytut Motoryzacji.

Skąd pomysł na ogólnopolską kampanię w 2015 roku?

W 2014 r. w trakcie pilotażu kampanii na terenie województwa pomorskiego, grupa ekspertów przeprowadzała inspekcję montażu fotelików oraz prawidłowego zapinania pasów bezpieczeństwa. Wyniki były zaskoczeniem, trudno było znaleźć poprawnie zamocowany fotelik (tylko 10 % poprawnie zamontowanych fotelików). Stąd w tym roku kampania objęła całą Polskę. Wyniki 2015 nie są odmienne. Znikomy procent odwiedzających może pochwalić swoimi umiejętnościami, reszta poległa w rankingu. Tak było od początku kampanii w tym roku podczas 22 inspekcji na terenie Polski. Jeszcze nie wszędzie umiemy prawidłowo zapinać pasy – przez co narażamy życie. Za to wszyscy odwiedzający PIT STOP-y odjeżdżają bogaci w wiedzę i przekonani, że od dziś będą umieli dbać o swoje bezpieczeństwo w tym zakresie.

Film o kampanii z udziałem Kajetana Kajetanowicza ►

(Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, BPiRD KGP, KSP / mw)

  • Policjantka zatrzymuje pojazd do kontroli
  • Instruktor pokazuje jak prawidłowo zapiąć fotelik
  • Wywiad z mł. insp. Piotrem Jakubczakiem z KSP
  • Logo kampanii "Mistrzowie w pasach"
  • Ekspert Krajowego Centrum Bezpieczeństwa wręcza ulotkę
  • Policjant ruchu drogowego podczas kontroli pojazdu
  • Policjanci i eksperci Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego podczas działań
  • Wywiad z mł. insp. Markiem Konkolewskim z KGP
  • Policjant ruchu drogowego podczas kontroli

Film Działania "Pasy" i "Bezpieczna droga z Mistrzami w pasach"

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Działania "Pasy" i "Bezpieczna droga z Mistrzami w pasach" (format flv - rozmiar 13.32 MB)

Powrót na górę strony