Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jedyna w swoim rodzaju „policyjna dyżurka”

Data publikacji 10.09.2015

Podczas wykonywania prac remontowych w Komendzie Powiatowej Policji w Gnieźnie, a dokładniej w pomieszczeniach, gdzie służbę pełnią oficerowie dyżurni, natrafiono na unikatowe malowidła, które są polichromią. Pochodzą one najprawdopodobniej z początku XX wieku i już zostały wpisane do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego.

Obecnie w pomieszczeniach gnieźnieńskiej komendy Policji trwa remont. Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu odrestaurowywane są również malowidła, na które natrafiono na początku prac. Znajdują się one w pomieszczeniu, gdzie służbę pełnią dyżurni. Remont wnętrza ma być zakończony do końca września br. W chwili obecnej prowadzone są intensywne prace. 

Sam budynek, w którym mieści się komenda, powstał w 1826 roku. Przez kilkanaście lat znajdował się tutaj szpital św. Jana, a jedno z pomieszczeń zostało wydzielone jako kaplica. Na początku XX wieku podjęto decyzję o odpowiednim jej wystrojeniu.

Autorem fresków wzorowanych na włoskim stylu quattrocento jest gnieźnieński malarz żyjący w latach 1886 – 1939 Stanisław Smogulecki. Malarz ten studiował na ASP w Krakowie i we Florencji, gdzie spotkał się z malarstwem al fresco, które odnosi się do wszelkich malowideł ściennych wykonanych na mokrym tynku. 

Malowidła mają dużą wartość artystyczną i historyczną. Zawierają przedstawienia figuralne, dekoracje roślinne i ornamentalne.

(KWP Poznań / mb)

  • Odkryte podczas remontu malowidła
  • Odkryte podczas remontu malowidła
  • Odkryte podczas remontu malowidła
  • Odkryte podczas remontu malowidła
  • Odkryte podczas remontu malowidła
Powrót na górę strony