Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odzyskali ciągnik o wartości 50 tys. zł

Data publikacji 15.09.2015

Tylko kilku godzin potrzebowali policjanci z Gilowic, aby odzyskać ciągnik do zrywki drewna LKT o wartości 50 tys. zł. 34-letni złodziej, usłyszał już zarzut, a maszyna wróciła do właściciela. Za popełnione przestępstwo mężczyźnie grozi kara nawet 5 lat więzienia. Również dzięki współpracy Policji Polskiej i Niemieckiej poprzez Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku, policjanci odzyskali koparkę skradzioną kilka godzin wcześniej na terenie Niemiec.

Wczoraj rano dyżurny żywieckiej komendy policji otrzymał informację, że w Kocierzu Moszczanickim doszło do kradzieży ciągnika służącego do zrywki drewna LKT 81 Turbo. Wartość maszyny wyceniono na 50 tys. zł. Policjanci z Gilowic już po kilku godzinach odzyskali ciągnik, a sprawca jego kradzieży został zatrzymany. Okazał się nim 34-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego. Mężczyzna usłyszał zarzut zaboru pojazdu w celu krótkotrwałego użycia. Maszyna trafiła już do właściciela. 34-latkowi za popełnione przestępstwo grozi kara nawet 5 lat więzienia.

W piątek natomiast, 11 września, policjanci z Sulechowa otrzymali informację, że na ich terenie działania może się znajdować skradziona kilka godzin wcześniej w Niemczech koparka. Policyjne patrole zwracały uwagę na naczepy przewożące sprzęt budowlany, a także na duże ciężarowe samochody. Na jednym z parkingów w kompleksie leśnym w okolicy Sulechowa tuż przed godz. 9, policjanci skontrolowali taki właśnie pojazd – samochód ciężarowy tzw. tir z naczepą. Okazało się, że wewnątrz naczepy zobaczyli koparkę. Podejrzewali, że to właśnie ta poszukiwana przez niemiecką Policję. Po sprawdzeniu jej numerów ustalili, że figurowała w policyjnych systemach jako skradziona.

Policjanci zatrzymali dwie osoby: 32-letniego kierującego ciężarówką i 56-letniego mężczyznę, właściciela firmy transportowej, mieszkańców województwa lubuskiego. Po przeszukaniach, w mieszkaniach zatrzymanych policjanci zabezpieczyli na poczet przyszłych kar 19 tys. zł w gotówce i samochód ciężarowy wartości 55 tys. zł. Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty paserstwa. Kodeks karny za to przestępstwo przewiduje karę od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci polscy wspólnie z niemieckimi kolegami wyjaśniają okoliczności kradzieży i nie wykluczają dalszych zatrzymań. Koparka zostanie wkrótce zwrócona właścicielowi. Wartość koparki to prawie 230 tys. zł. W związku z dużą wartością skradzionego mienia, śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Świebodzinie.

KWP w Katowicach, KWP w Gorzowie Wlkp. / ic

Powrót na górę strony
Polska Policja