Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawcy zabójstwa zatrzymani po pościgu – na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń jaworskich policjantów

Data publikacji 29.09.2015

W poniedziałkowy poranek dyżurny jaworskiej komendy Policji otrzymał zgłoszenie o samochodzie znajdującym się w przydrożnym rowie, w pobliżu miasta. Jak ustalono, takim właśnie samochodem uciekali dwaj mężczyźni, którzy chwilę wcześniej dokonali zabójstwa na terenie Wałbrzycha. Przed przybyciem patrolu sprawcom udało się wrócić na drogę, a policyjny pościg przeniósł się na teren powiatu jaworskiego. Ten czarny scenariusz to na szczęście założenia do ćwiczeń dowódczo-sztabowych, które zrealizowane zostały w Jaworze z udziałem policjantów tutejszej jednostki.

O godz. 9.30 dyżurny miejscowej komendy policji otrzymał telefoniczne zgłoszenie o kolizji zaistniałej na jednej z dróg w pobliżu Jawora. Z informacji wynikało, że dwóch mężczyzn poruszających się autem wjechało do przydrożnego rowu. Jak szybko ustalono, takim właśnie samochodem uciekali sprawcy zabójstwa dokonanego tego samego dnia na terenie Wałbrzycha. Na miejsce zdarzenia zostali wysłani funkcjonariusze. Okazało się, że przed ich przybyciem samochód powrócił na drogę, a podejrzani odjechali w kierunku Budziszowa Wielkiego. Powiadomione zostały wszystkie patrole na terenie powiatu jaworskiego, a jeden z nich ruszył domniemaną trasą ucieczki przestępców. Po zauważeniu srebrnego Mitsubishi policjanci podjęli za uciekającym pojazdem pościg, który przebiegał przez powiat jaworski, aż do obrzeży miasta. Tam został ustawiony posterunek zaporowy, na którym przestępcy zawrócili, a następnie przemieścili się na teren zagajnika leśnego w miejscowości Grzegorzów, gdzie doszło do zatrzymania. Ponieważ sprawcy posiadali broń, do działań wkroczyła grupa realizacyjna.

Tak w skrócie wyglądał scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych, które miały miejsce na terenie powiatu jaworskiego. Udział w nich wzięło blisko 20 policjantów z różnych pionów Komendy Powiatowej Policji w Jaworze.

Choć wszystko odbyło się według z góry opracowanego scenariusza - a w konsekwencji sprawcy zabójstwa zostali zatrzymani i obezwładnieni - to bezpośrednie uczestnictwo w takich działaniach daje możliwość doskonalenia różnych umiejętności. To dobra okazja do wypracowania właściwych metod współdziałania policjantów wielu pionów jaworskiej komendy w rzeczywistych sytuacjach i warunkach.

(KWP Wrocław / mb)

  • Policjanci podczas ćwiczeń
  • Policjanci podczas ćwiczeń
  • Policjanci podczas ćwiczeń

Film Sprawcy zabójstwa zatrzymani po pościgu – na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń jaworskich policjantów

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Sprawcy zabójstwa zatrzymani po pościgu – na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń jaworskich policjantów (format flv - rozmiar 7.93 MB)

Powrót na górę strony