Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali podejrzanego o oszustwo i udaremnili wypłatę blisko ćwierć mln zł

Data publikacji 07.10.2015

Błyskawiczna akcja śródmiejskich i północnopraskich policjantów doprowadziła do zablokowania wypłaty ponad 235 tys. zł i zatrzymania na gorącym uczynku przestępstwa podejrzanego o działanie metodą „na policjanta”. Ofiarą Rafała Z. miał paść 89-latek podstępem nakłoniony do zlikwidowania dwóch lokat i przelania pieniędzy na wskazany rachunek bankowy przestępców. Dzisiaj sąd zadecyduje o dalszych losach mężczyzny.

Jak w większości przestępstw metodą „na policjanta” i w tym przypadku wszystko zaczęło się od telefonu osoby podającej się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji na numer telefonu stacjonarnego pokrzywdzonego. Rozmówca w słuchawce poinformował 89-latka, że może paść ofiarą przestępstwa, bo pracownicy banku, w którym ma pieniądze, współpracują z mafią i zamierzają ukraść jego pieniądze przelewając je na inny rachunek.

Fałszywy policjant wypytał swoją ofiarę ile pieniędzy ma na koncie. Kiedy dowiedział się, że 89-latek na dwóch lokatach ma w sumie ponad 235 tys. złotych polecił pokrzywdzonemu, aby ten poszedł do wskazanego banku, zlikwidował lokaty, a całą gotówkę przelał na podany numer konta rzekomo należącego do Policji. Z relacji oszusta wynikało, że akcja ma na celu uratowanie pieniędzy oraz zdemaskowanie i zatrzymanie nieuczciwych pracowników banku. Fałszywy policjant zapewniał także, że po wszystkim gotówka zostanie zwrócona.

89-latek będąc przekonany, że bierze udział w policyjnych działaniach, z telefonem komórkowym w ręku, przez który komunikował się z przestępcą, udał się do banku, aby zrobić to, co mu polecono. Po dokonaniu przelewu pokrzywdzony wyszedł z banku, gdzie zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami mieli na niego czekać policjanci.

Kiedy jednak po kilkunastu minutach oczekiwania nie doszło do spotkania, mężczyzna, podejrzewając najgorsze, udał się do jednostki Policji na ulicę Wilczą, aby wyjaśnić sprawę. Po opowiedzeniu oficerowi dyżurnemu całej historii uświadomił sobie, że padł ofiarą oszustwa.

Policjanci ze śródmiejskiego wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu wraz z 89-latkiem natychmiast udali się do banku, aby podpisać stosowne dokumenty i tym samym zablokować pieniądze na koncie. Kolejne, tym razem operacyjne już działania funkcjonariuszy zaledwie kilkadziesiąt minut od momentu przelewu, doprowadziły do zatrzymania przez północno-praskich policjantów podejrzanego o oszustwo Rafała Z. 31-latek wpadł na gorącym uczynku przestępstwa w chwili, kiedy próbował wypłacić gotówkę z konta w innym banku.

Męczczyzna już usłyszał zarzuty. Za oszustwo kodeks karny przewiduje do 8 lat pozbawienia wolności.

(KSP / mw)

  • Zatrzymany prowadzony przez policjanta
  • Zatrzymany w policyjnej celi

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 9.82 MB)

Powrót na górę strony