Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści podawali się za policjanta – dwie osoby zatrzymane przez wałbrzyskich funkcjonariuszy

Data publikacji 26.10.2015

Wałbrzyscy funkcjonariusze ustalili dwie osoby podejrzane o oszustwa. Sprawcy - podając się za policjantów - informowali pokrzywdzonych, że prowadzą działania przeciwko prawdziwym przestępcom. W związku z tym, aby ich pieniądze nie trafiły w niepowołane ręce, podawali konto, na którym ich oszczędności miały być rzekomo bezpieczne. Straty w tej sprawie szacowane są wstępnie na kilkadziesiąt tys. zł. Za tego typu przestępstwo podejrzanym może grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Nieletnich prowadząc działania operacyjne wymierzone przeciwko przestępcom wyłudzającym pieniądze od osób starszych ustalili dwóch mężczyzn w wieku 21 i 25 lat podejrzanych o oszustwo. Do samego zatrzymania doszło na terenie Lublina przy udziale tamtejszych policjantów.

Przestępczy proceder polegał na tym, że sprawcy podając się za policjantów informowali pokrzywdzonych, że prowadzą działania przeciwko prawdziwym przestępcom. W związku z tym, aby ich pieniądze nie trafiły w niepowołane ręce, podawali konto, na którym ich oszczędności miały być rzekomo bezpieczne. Do wyłudzeń doszło w drugiej połowie października br. W ten sposób oszuści wprowadzając w błąd 64-letnią kobietę oraz 76-letniego mężczyznę spowodowali, że wpłacili oni na konta podane przez oszustów pieniądze w kwocie 80 tys. zł.

W dalszym ciągu policjanci sprawdzają wszystkie okoliczności tych zdarzeń, nie wykluczając jednocześnie dalszych zatrzymań. Sprawa jest rozwojowa. Zatrzymani obecnie mężczyźni usłyszeli już na chwilę obecną zarzut oszustwa, za które to przestępstwo grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy: prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

W trosce o Państwa bezpieczeństwo apelujemy, aby nie przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące. Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.

(KWP Wrocław / mb)

Film Oszuści podawali się za policjanta – dwie osoby zatrzymane przez wałbrzyskich funkcjonariuszy

Pobierz plik Oszuści podawali się za policjanta – dwie osoby zatrzymane przez wałbrzyskich funkcjonariuszy (format mp4 - rozmiar 13.19 MB)

Powrót na górę strony