Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za nielegalny obrót paliwami

Data publikacji 30.10.2015

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, wspólnie ze śląskimi celnikami, zabezpieczyli ponad 42 tys. litrów oleju napędowego. Straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplonego podatku akcyzowego oszacowano na blisko 50 tys.złotych.

Rozpracowanie oszustwa paliwowego to efekt współpracy obu służb. Śledczy ustalili, że przedsiębiorcy z Zabrza zadeklarowali produkcję preparatów chemicznych na bazie olejów napędowych i estrów metylowych kwasów tłuszczowych. Wykorzystywanie oleju napędowego w procesie technologicznym było zwolnione z akcyzy pod warunkiem legalnego wykorzystania, zgodnie z przeznaczeniem. Śląska Służba Celna miała jednak szereg wątpliwości co do produkowanych wyrobów. W związku z tym celnicy pobrali próbki, aby zbadać skład produkowanych preparatów chemicznych. Badania przeprowadzone przez laboratorium wykazały, że gotowy wyrób to nie preparat chemiczny lecz olej napędowy.

W efekcie policjanci i celnicy zabezpieczyli ponad 42 tys. litrów oleju napędowego. Straty Skarbu Państwa oszacowano na blisko 50 tys. zł. Za oszustwa podatkowe przedstawicielom spółki grozi wysoka kara grzywny oraz 3 lata więzienia.

(KWP w Katowicach / mw) 

Powrót na górę strony