Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzana o pranie brudnych pieniędzy

Data publikacji 02.12.2015

Prokuratorski zarzut prania brudnych pieniędzy usłyszała 23-letnia kobieta. O przestępstwie organy ścigania zawiadomił obywatel Niemiec oraz polskie banki. Wykorzystując metodę phishingu, z kont bankowych zniknęło ponad 1,7 miliona złotych. Sąd tymczasowo aresztował kobietę na 3 miesiące.

Wydział ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Opolu wspólnie z Wydziałem do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Opolu prowadzi śledztwo w sprawie wyłudzenia  ponad 1 700 000 zł. O przestępstwie organy ścigania zawiadomił obywatel Niemiec oraz polskie banki, z kont których zniknęły pieniądze.

Śledczy zajmujący się sprawą ustalili, że sprawcy wyłudzili pieniądze wykorzystując metodę phishingu. To przestępstwo, w którym sprawcy za pomocą Internetu - w tym stworzonych przez siebie fałszywych stron internetowych różnych instytucji finansowych, wyłudzają od pokrzywdzonych dane pozwalające na okradanie ich kont bankowych. Chodzi o dane osobowe, różnego rodzaju loginy, bankowe hasła czy numery PIN.

Postępowanie w zakresie oszustwa komputerowego prowadzi również niemiecka policja. W sprawę zamieszani są zarówno obywatele polscy jak i obywatele Wielkiej Brytanii.

W związku z tą sprawą została zatrzymana 23-latka. Kobieta usłyszała już prokuratorski zarzut prania brudnych pieniędzy pochodzących z wyłudzeń. Sąd aresztował ją tymczasowo na 3 miesiące.

Przestępstwo prania brudnych pieniędzy polega na podejmowaniu działań mających na celu zalegalizowanie środków pieniężnych uzyskanych w sposób przestępczy, tak aby uniemożliwić wykrycie, iż pochodzą z przestępstwa oraz uniemożliwić ich odzyskanie. Za przestępstwo prania brudnych pieniędzy grozi kara do 8 lat więzienia. W przypadku działania w porozumieniu z innymi osobami, grozi kara nawet do 10 lat.

KWP w Opolu / ig

Powrót na górę strony