Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za podrabianie i wprowadzanie do obiegu fałszywych banknotów

Data publikacji 19.12.2015

Wrocławscy policjanci zatrzymali 5 osób podejrzanych o udział w procederze podrabiania i wprowadzania do obiegu fałszywych środków płatniczych. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że zatrzymani wytwarzali wyłącznie banknoty o nominale 50 złotych, którymi następnie płacili w sklepach spożywczych i placówkach gastronomicznych. Takich transakcji mogli dokonać blisko 500. Wobec dwóch podejrzanych zastosowano już tymczasowy areszt. Grozić im może teraz kara nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu działając wspólnie z policjantami Wydziału Dochodzeniowo Śledczego KWP wytypowali, a następnie zatrzymali 5 osób podejrzanych o podrabianie i wprowadzanie do obiegu fałszywych banknotów. Zatrzymani to czterej mężczyźni w wieku od 33 do 48 lat oraz 24-letnia kobieta. Wszyscy obecnie przebywający na terenie Dolnego Śląska.

Do zatrzymania doszło w jednym z wrocławskich moteli. Funkcjonariusze znaleźli tam i zabezpieczyli fałszywe banknoty o nominale 50 złotych. Dalsze czynności policjantów potwierdziły, że podejrzani swój przestępczy proceder realizowali na terenie co najmniej kilku województw m.in. dolnośląskiego, lubuskiego i śląskiego oraz pomorskiego. Na chwilę obecną funkcjonariusze ustalili już ponad 100 osób poszkodowanych.

Okazało się także, że podejrzani podrobione przez siebie banknoty wprowadzali do obiegu głównie w małych placówkach handlowych i gastronomicznych, oczekując zwrotu reszty. Takich transakcji mogli dokonać blisko 500.

Analizując zgromadzony przez funkcjonariuszy materiał dowodowy sad podjął już decyzję o tymczasowym aresztowaniu na okres 2 miesięcy dwóch osób podejrzanych o udział w tym procederze. W świetle obowiązujących przepisów za tego typu czyn zatrzymanym grozić może kara nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

Policjanci w dalszym ciągu wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony