Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

3 tony suszu tytoniowego zabezpieczone przez funkcjonariuszy

Aż 3 tony suszu tytoniowego, który miał trafić na tzw. „czarny rynek”, zostały zabezpieczone przez małopolskich policjantów w podkrakowskiej Skawinie. Dwaj obcokrajowcy odpowiedzialni za obrót wyrobami bez akcyzy usłyszeli zarzuty.

Małopolscy policjanci z wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą systematycznie powstrzymują nielegalny proceder handlu towarami bez akcyzy. Podczas kolejnych realizacji likwidowane są m.in. domowe fabryki papierosów, ujawniane nielegalne składy suszu, liści tytoniu czy rozlewnie alkoholu. Tym samym, na tzw. czarny rynek nie trafia kolejna partia towaru niewiadomego pochodzenia i składu, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia kupujących.

Od pewnego czasu policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą namierzali źródło pochodzenia nielegalnego tytoniu, który zaczął pojawiać się w dużych ilościach na placach targowych województwa.  Funkcjonariusze ustalili, że miejscem dystrybucji towaru jest podkrakowska Skawina.

Tuż przed świętami, policjanci z KWP w Krakowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, a także pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie przeprowadzili wspólną akcję, w wyniku której ujawniono ponad 3 tony suszu tytoniowego oraz zatrzymano 2 mężczyzn. 22 grudnia, w godzinach wieczornych do kontroli drogowej został zatrzymany 25-letni obywatel Ukrainy, jadący samochodem ciężarowym, mieszkający od pewnego czasu w Krakowie. Kontrola była zaplanowana, ponieważ policjanci wiedzieli, że mężczyzna będzie jechał „po towar” do magazynu w Skawinie. Magazyn mieścił się w wynajmowanym przez kolegę zatrzymanego garażu. Ten - obywatel Armenii od kilku lat mieszkający w Krakowie - również został zatrzymany.  We wnętrzu pomieszczenia funkcjonariusze ujawnili przechowywane bele suszu tytoniowego, przeznaczonego do przewozu do krajalni. Każda bela była o wadze ok. 30 kilogramów. W sumie zabezpieczono ok. 3 ton liści tytoniu. 

Policjanci ustalili, że zabezpieczony susz pochodzi częściowo z Małopolski, a niektóre partie były przemycane samochodami ciężarowymi z Bułgarii.

Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty nabywania, przechowywania, lub przewożenia wyrobów akcyzowych stanowiących przedmiot czynu zabronionego ( art.65 KKS ). Wobec obydwu zastosowano zakaz opuszczania kraju, poręczenie majątkowe, oraz dozór policyjny.

Skarb Państwa w wyniku ich działalności został narażony na stratę w wysokości co najmniej 1,5 mln złotych z tytułu należności publiczno – prawnych.

(KWP w Krakowie / ms)

  • Zabezpieczony tytoń
  • Zabezpieczony tytoń
  • Zabezpieczony tytoń
  • Zabezpieczony tytoń
Powrót na górę strony