Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci przeprowadzili działania "Prędkość"

Data publikacji 08.01.2016

Policjanci ze słubickiej drogówki przeprowadzili działania „Prędkość”, mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie w zakresie przestrzegania dozwolonej prędkości. Niestety, mimo trudnych warunków panujących na drodze, funkcjonariusze ujawnili szereg naruszeń w zakresie przestrzegania dopuszczalnych limitów prędkości oraz zatrzymali dwa prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Okres zimowy  zdecydowanie nie sprzyja kierującym, którzy każdego dnia muszą się zmagać z trudnymi warunkami na drodze. Drogi mogą być oblodzone i śliskie, a warunki bardzo zmienne, dlatego radzimy, aby zdjąć nogę z gazu i nie śpieszyć się, bo pośpiech przy aktualnej pogodzie jest złym doradcą.

Mimo tego, że ostatnio na drogach panują bardzo trudne warunki, kierowcy jeżdżą z dużą prędkością i niejednokrotnie zdarza im się przekraczać prędkość w terenie zabudowanym. Od momentu wejścia w życie nowych przepisów /18 maja 2015r./, policjanci zatrzymali na terenie powiatu słubickiego ponad 40 praw jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym. Nadmierna prędkość, niedostosowana do warunków panujących na drodze jest najczęstszą przyczyną wypadków i kolizji drogowych na terenie powiatu słubickiego. W ubiegłym roku kierowcy, którzy prowadzili pojazdy z niebezpieczną prędkością spowodowali 12 wypadków ( przy 36 wypadkach odnotowanych ogółem ), w których śmierć poniosło 2 osoby, a 15 doznało obrażeń ciała. Spowodowali także 56 kolizji drogowych.

Mając na względzie bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, policjanci słubickiej drogówki wspólnie z funkcjonariuszami z Sekcji Zabezpieczenia Autostrady oraz komend powiatowych z Krosna Odrzańskiego i Sulęcina, przeprowadzili działania pn.”Prędkość”. Do działań wykorzystano pojazdy wyposażone w videorejestratory oraz będące na wyposażeniu radarowe i laserowe mierniki prędkości. W czasie akcji skontrolowano ponad 100 kierujących pojazdami, ujawniając szereg popełnionych wykroczeń, związanych głównie z przekroczeniami dozwolonej prędkości. Dziwić może zwłaszcza fakt, że do wykroczeń tych dochodziło na drogach przy bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych.

Wyjątkową nieodpowiedzialnością wykazało się dwóch młodych kierowców, którzy przekroczyli prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50km/h. Pierwszy z nich, 34-letni mieszkaniec powiatu sulęcińskiego na drodze W-134 w Radachowie, kierując pojazdem marki Audi poruszał się  z prędkością 110 km/h tj. o 60km/h większą niż dopuszczalna. Drugi z kierowców, 38-letni mieszkaniec powiatu gorzowskiego przekroczył dozwoloną w terenie zabudowanym prędkość o 56 km/h. Obaj kierowcy za popełnione wykroczenia stracili uprawnienia do prowadzenia pojazdów na 3 miesiące oraz zapłacili wysokie mandaty.

Pamiętajmy! Jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych w okresie zimowym jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. W trudnych warunkach, przy śliskiej nawierzchni, radzimy jechać wolniej oraz zachowywać bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. 

(KWP w Gorzowie Wlkp. / ms)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 2.31 MB)

Powrót na górę strony