Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Staw i rzeka to nie lodowisko

Data publikacji 09.01.2016

W stołecznym ratuszu odbyła się konferencja prasowa pod nazwą "Staw i rzeka to nie lodowisko". Miała ona na celu przypomnienie o tym, że pierwsze silne mrozy powodują zamarzanie licznych zbiorników wodnych znajdujących się na terenie Warszawy, stwarzając w ten sposób ogromne zagrożenie dla osób, które lekceważą bezpieczeństwo. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, a szczególnie jednej, która mówi "nigdy nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne", pozwoli ustrzec się przed tragedią.

W sezonie zimowym w Warszawie dostępnych jest 16 lodowisk (w tym połowa bezpłatnych), jednak w dalszym ciągu nie brakuje tych, którzy ślizgają się na zamarzniętych zbiornikach. Na terenie całego miasta znajduje się aż 120 różnorakich akwenów. Obok Wisły są to rzeczki, potoki, glinianki, kanały, stawy, osadniki. W dużej części głębokość tych zbiorników przekracza 2 metry.

Propagowanie bezpiecznych zachowań w zimie związane jest nie tylko ze zbiornikami w mieście. 1 lutego w województwie mazowieckim rozpoczynają się ferie zimowe. Podczas nich dzieci i młodzież wyjeżdżają w różne rejony kraju, w których znajdują się zamarznięte, całkowicie nieznane akweny.

„Krucha wyobraźnia” – kampania WOPR

11 stycznia w Warszawie startuje kampania edukacyjno-społeczna „Krucha wyobraźnia”. Ma ona uświadomić zagrożenia związane z wchodzeniem na zamarznięte akweny i pokazać, jak zachować się w przypadku załamania się lodu. Stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe we współpracy z PZU przygotowało kampanię, której celem jest uświadomienie zagrożeń związanych z wchodzeniem na lód, propagowanie bezpiecznych zachowań oraz nauczenie zasad samoratownictwa w przypadku załamania się lodu. Adresatami kampanii są przede wszystkim dzieci i młodzież, które choćby w okresie zbliżających się ferii zimowych będą szczególnie narażone na niebezpieczeństwa związane z nieodpowiedzialnymi zabawami na lodzie.

Cele kampanii będą realizowane poprzez emisję 15-sekundowych spotów na monitorach w warszawskich tramwajach i autobusach oraz działania on-line. Kampanii dedykowany będzie prowadzony przez stołeczny WOPR fanpage na Facebooku (f/KruchaWyobraznia) oraz strona internetowa (www.kruchawyobraznia.pl). Tutaj publikowane będą obszerniejsze materiały dotyczące bezpieczeństwa na lodzie. Kampania potrwa do końca stycznia 2016 r. Honorowy patronat nad kampanią objęła Prezydent m.st. Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Działania Komisariatu Rzecznego Policji w zakresie bezpieczeństwa zimą

Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym obszarze. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie.

Funkcjonariusze Komisariatu Rzecznego Policji od 2011 roku spotykają się z uczniami i w ramach edukacji o bezpieczeństwie na lodzie. Specjalnie przygotowany program, którego bohaterem jest komiksowa postać kapitana Wyderki, pomaga w przekazaniu istotnych wiadomości dzieciom i młodzieży.

Spotkania edukacyjne ostrzegające przed nieodpowiedzialnym przebywaniem na zamarzniętych zbiornikach wodnych rozpoczynają się już w listopadzie, a kończą najczęściej w marcu - gdy pokrywa ulega roztopieniu. Przekaz teoretyczny poparty jest licznymi pokazami ratownictwa lodowego, przygotowywanymi we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz Strażą Pożarną.

Prewencyjne oddziaływanie opiera się również na plakatach informacyjnych rozwieszanych w placówkach dydaktycznych oraz miejscach gromadzenia się osób nad zamarzniętymi akwenami. Rozdawane komiksy tematyczne, kolorowanki dla najmłodszych oraz gry rodzinne, dodatkowo pogłębiają wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na śniegu i lodzie. Nad jeziorem Zegrzyńskim ustawione są znaki „Uwaga! Lód jest kruchy!”, zaprojektowane przez funkcjonariuszy komisariatu rzecznego przestrzegające przed nieprzemyślanym wejściem na lód.

W trakcie ferii zimowych przeprowadzane są warsztaty w warszawskim kinie Praha, podczas których dzieci z rodzicami po seansie filmowym mogą dowiedzieć się o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą zamarznięta rzeka czy jezioro, nauczyć się używać sprzęt ratowniczy oraz wzywać i udzielać pomocy.

Na stronie internetowej komisariatu oraz facebookowym fanpage’u kapitana Wyderki na bieżąco podawane są informacje z powstawania i zalegania pokrywy lodowej w całym rejonie działania komisariatu. Podawane są również cenne informacje z autoratownictwa na lodzie oraz prawidłowego wzywania i udzielania pomocy w sytuacji załamania się lodu. Rocznie w każdym okresie zimowym przeprowadzanych jest ponad 50 spotkań na temat bezpieczeństwa zimą, w których uczestniczy około 3 tys. słuchaczy.

(KSP / mw)

Powrót na górę strony