Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Blisko 90 zarzutów dla oszusta

Data publikacji 18.01.2016

Działał w ten sam sposób w krótkim odstępie czasu – oszust, który wykorzystując Internet wyłudzał dane osób szukających pracy, a następnie brał na nie pożyczki usłyszał aż 86 zarzutów. Sprawa podejrzanego w tej sprawie 40-letniego mieszkańca Chełmca trafiła do sądo. Zatrzymanemu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Od maja 2015 r. policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu prowadzili postępowanie w sprawie szeregu wyłudzeń danych osobowych i oszustw. W sprawie zostało poszkodowanych wstępnie kilka osób, które w poszukiwaniu pracy za pośrednictwem Internetu przekazały swoje dane osobowe.

Sprawca ogłaszał się na portalach proponując pracę m.in. przy organizacji imprez okolicznościowych. Wykorzystując chęć podjęcia pracy przez poszkodowane osoby nie tylko pozyskiwał ich pełne dane osobowe, ale również nalegał na założenie rachunków bankowych, których numery również były mu przekazywane pod pretekstem dopełnienia obowiązków formalno-finansowych w firmie. Na podstawie zdobytych informacji mężczyzna bez wiedzy pokrzywdzonych składał wnioski kredytowe i wyłudzał pieniądze. Policjanci ustalili, że na jedną z osób zaciągnął lub próbował zaciągnąć 25 pożyczek. W ten sposób sprawca doprowadził do niekorzystnego rozporządzania mieniem w  wysokości prawie 28 tys. zł.

Sądeccy policjanci, pracując przy tej sprawie skrupulatnie sprawdzili wiele informacji istotnych dla poznania mechanizmów działania sprawcy jak i skali dokonywanych przez niego oszustw. W toku czynności ustalono, że podejrzanym o te oszustwa jest 40 - letni mieszkaniec Chełmca. Zebrany w tej sprawie obszerny materiał dowodowy pozwolił na rozliczenie mężczyzny z działalności przestępczej i postawienie mu pod koniec grudnia aż 86 zarzutów (zarówno dokonania jak i usiłowania popełnienia oszustwa). Teraz sprawa trafiła do sądu. Za te przestępstwa mężczyźnie grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

W związku z powyższym apelujemy o rozwagę i czujność w trakcie rozpatrywania internetowych ofert pracy. W każdej sytuacji należy dokładnie sprawdzić każdą taką ofertę. Zadzwonić do najbliższego Urzędu Pracy i zweryfikować propozycję. Na ile to możliwe sprawdzajmy także siedzibę firmy i nigdy nie podawajmy swoich szczegółowych danych osobowych przez Internet i telefon. Bardzo ważna jest ochrona swoich danych personalnych, by nie zostać wplątanym w przestępczą działalność oszustów.

(KWP w Krakowie / mw)

 

Film Blisko 90 zarzutów dla oszusta

Pobierz plik Blisko 90 zarzutów dla oszusta (format mp4 - rozmiar 10.36 MB)

Powrót na górę strony