Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo na stoku narciarskim

Data publikacji 19.01.2016

Trwająca zima spowodowała, że przemyski stok narciarski zapełnił się chętnymi na aktywny wypoczynek. Trzeba jednak pamiętać o podstawowych zasadach, których przestrzeganie zapewni bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom nartostrady. Policjanci z przemyskiej komendy dbają o spokojną zabawę na stoku, patrolując trasy zjazdu i ich okolice.

Przemyscy policjanci od rozpoczęcia sezonu zimowego pełnią służbę na lokalnym stoku. W weekend funkcjonariusze z wydziału wywiadowczo-interwencyjnego nasilili działania na nartostradzie. Policjanci zwracali szczególną uwagę na najmłodszych amatorów białego szaleństwa. Pilnowali, aby dzieci i młodzież nie wychodziła na trasę bez kasku ochronnego. Kontrolowali także narciarzy, w stosunku do których istniało podejrzenie, że mogą być w stanie nietrzeźwości.

Funkcjonariusze wylegitymowali kilka osób i ujawnili 4 przypadki popełnienia wykroczeń polegających na jeździe na nartach bez kasku. Policjanci pouczyli sprawców i przypomnieli narciarzom i snowboardzistom o regułach rekomendowanych przez Międzynarodową Federację Narciarską FIS.

Policja przypomina, jak zadbać o bezpieczeństwo na stoku:
 

 1. Uważaj na inne osoby. Zjeżdżaj tak, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa i nie spowodować żadnej szkody.
 2. Dostosuj prędkość jazdy do swoich umiejętności, trasy, pogody i natężenia ruchu.
 3. Podczas wyprzedzania zachowaj bezpieczną odległość od innych osób.
 4. Rozpoczynając jazdę sprawdź, czy możesz to uczynić bezpiecznie, nie stwarzając zagrożenia dla siebie i innych.
 5. Unikaj zatrzymywania się na trasie zjazdu, w szczególności w miejscach zwężeń i ograniczonej widoczności. W razie upadku, jak najszybciej usuń się z toru jazdy.
 6. Podchodź lub schodź tylko poboczem trasy.
 7. Bezwzględnie przestrzegaj znaków i sygnalizacji na trasie. Dobierz trasę do swoich umiejętności: zielona – łatwa, niebieska – średnia, czerwona – trudna, czarna – bardzo trudna.
 8. W razie wypadku nie bądź obojętny, udziel pomocy poszkodowanemu i zadzwoń pod wybrany numer alarmowy:
  Policja: 997
  Pogotowie Ratunkowe: 999
  Europejski numer alarmowy: 112
 9. W razie wypadku (jako uczestnik lub świadek) podaj swoje dane osobowe.


Pamiętajmy też o odpowiednio dobranym sprzęcie, ubiorze i przede wszystkim kasku narciarskim.
 
Przypominamy, że zgodnie z zapisami Ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich z dnia 18 sierpnia 2011 roku obowiązuje zakaz uprawiania narciarstwa lub snowboardu w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środka odurzającego. Ponadto, osoby do 16 roku życia mają obowiązek jazdy w kasku. Opiekunowie czy osoby sprawujące nadzór nad małoletnim do 16 roku życia, które dopuszczą do uprawiania przez niego narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanym terenie narciarskim, bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego, podlegają karze grzywny.

(KWP w Rzeszowie / ms)
 

Powrót na górę strony