Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akt oskarżenia i 28 zarzutów

Data publikacji 28.01.2016

Akt oskarżenia i 28 zarzutów dla młodego mężczyzny za podszywanie się pod inne osoby oraz wykorzystanie ich danych osobowych do wyłudzania pożyczek - to efekt zakończonego postępowania, które prowadzili policjanci z Komisariatu Policji w Szprotawie.

Policjanci z Referatu Kryminalnego z Komisariatu Policji w Szprotawie i Prokuratura Rejonowa w Żaganiu zakończyli kilkumiesięczne postępowanie przygotowawcze, dotyczące popełnienia prawie 30 przestępstw, związanych z wyłudzaniem pożyczek.

Oskarżonym w tej sprawie jest młody, 26-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu żagańskiego, który prowadził doradztwo finansowe i był przedstawicielem firm udzielających pożyczki. 26-latek jest oskarżony o to, że w celu uzyskania korzyści finansowych podszywał się pod inne osoby i wykorzystując ich dane osobowe, składał za nich wnioski o pożyczki.  Sam na wnioskach podrabiał podpisy pożyczkobiorców i w ten sposób wyłudzał środki finansowe.

Zebrany przez policjantów materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanemu łącznie 27 zarzutów, związanych z popełnieniem opisanych przestępstw  i 1 zarzut usiłowania popełnienia takiego czynu (przestępstwa popełnione w latach 2014-2015). Każdorazowe działanie podejrzanego wyczerpywało znamiona trzech przestępstw: podszywania się pod inną osobę i wykorzystania jej danych osobowych w celu wyrządzenia szkody majątkowej (art. 190a&2 kodeksu karnego), podrobienia dokumentu (art. 270&1 kodeksu karnego) i oszustwa (art.286&1 kodeksu karnego). W czasie prowadzonej sprawy wobec podejrzanego Prokuratura Rejonowa w Żaganiu zastosowała środki zapobiegawcze: dozór Policji, poręczenie majątkowe oraz nakaz powstrzymania się od prowadzenia działalności gospodarczej, związanej ze świadczeniem usług finansowych, ubezpieczeniowych i pośrednictwa w udzielaniu pożyczek.

W zakończonej sprawie pokrzywdzone są osoby prywatne, pod które podszywał się podejrzany (mieszkańcy Żagania, Szprotawy, Małomic, Kożuchowa, Leszna Górnego a nawet Wrocławia) oraz osiem firm udzielających pożyczek, od których zostały wyłudzone środki finansowe. Kwoty pożyczek pobranych w wyniku przestępczego procederu wahały się między 200zł a 3 tys. zł. Łączna suma na którą zostały wyłudzone pożyczki to ponad 25 tys. złotych.  

Akt oskarżenia przeciwko 26-latkowi trafił już do sądu.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / ms)

Powrót na górę strony