Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawdzali pasy i foteliki

Data publikacji 29.01.2016

Ponad 1000 skontrolowanych samochodów i ponad 270 stwierdzonych naruszeń przepisów związanych z korzystaniem z pasów bezpieczeństwa, to bilans pracy lubuskiej drogówki w ramach działań „Pasy”. W ich trakcie policjanci zwracali również szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów dotyczących prawidłowego przewożenia dzieci.

Łamanie przepisów, dotyczących korzystania z pasów bezpieczeństwa, to jedno z najczęstszych wykroczeń jakiego dopuszczają się kierowcy. Problem dotyczy również pasażerów, którzy nie zapinając pasów, narażają się na poważne obrażenia. Przyłapani tłumaczą, że spieszą się lub wyjechali na drogę tylko na moment. Kolejnym tłumaczeniem z jakim spotykają się policjanci to argument, że zapięcie pasów ogranicza ruchy oraz, że w przypadku poważnego wypadku nie zapięte pasy mogą uratować życie.

Zupełnie co innego mówią statystyki, z których jasno wynika, że właśnie pasy bezpieczeństwa zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo zarówno kierowcom i pasażerom. Nawet przy niegroźnie wyglądającej kolizji w przypadku wystrzelenia poduszki powietrznej, brak zapiętych pasów może doprowadzić do poważnych obrażeń.

Jak ważne jest egzekwowanie przepisów z tym związanych, pokazały działania pt. „Pasy”, przeprowadzone przez lubuską drogówkę wspomaganą mundurowymi z innych pionów. W czwartek (28.01.2016 r.) w akcję zaangażowanych było w sumie 260 policjantów, którzy skontrolowali 1020 pojazdów. Efektem pracy było ujawnienie 596 naruszeń przepisów. W tej liczbie 233 kierowców to ci, którzy nie korzystali z pasów bezpieczeństwa, a w 35 przypadkach byli to pasażerowie. Tylko w Gorzowie takich przypadków było 28.

Niestety dużym brakiem wyobraźni wykazały się cztery osoby, które zostały przyłapane na nieprawidłowym przewożeniu dzieci. Za to wykroczenie taryfikator przewiduje mandat w wysokości 150 złotych i sześciu punktów karnych. Przypominamy, że w fotelikach powinny być przewożone dzieci do 150 cm wzrostu.

Kierowca i pasażer przyłapany na nie korzystaniu z pasów musi liczyć się ze 100 złotowym mandatem, a kierowca dodatkowo z dwoma punktami karnymi. Z konsekwencjami musi liczyć się również kierujący, który przewozi pasażera nie zapiętego w pasy. Za takie przewinienie taryfikator przewiduje 100 zł. mandatu i 4 punkty karne.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / ak)

Powrót na górę strony