Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali kolejnego oszusta, który próbował wyłudzić 30 tysięcy złotych

Dzięki natychmiastowej interwencji policjantów z Ochoty nie doszło do oszustwa ,,na policjanta”, a 71-letni mężczyzna nie stracił swoich oszczędności. Funkcjonariusze zatrzymali 25-letniego Daniela D., który próbował wyłudzić od poszkodowanego 30 tys. złotych, a sąd aresztował go na trzy miesiące. Może mu grozić kara do 8 lat więzienia.

Kiedy policjanci patrolujący ulice Ochoty otrzymali informację, że oszuści najprawdopodobniej próbują wyłudzić metodą na tzw. „policjanta” pieniądze od mieszkańca dzielnicy, natychmiast przystąpili do działania. Wszystko wskazywało na to, że sprawcy przekonali 71-letniego mieszkańca Ochoty do przekazania im aż 30 tys. złotych. Do wręczenia pieniędzy miało dojść w rejonie banku na terenie dzielnicy. Dzięki współpracy funkcjonariuszy z mężczyzną, którego próbowano oszukać, do policyjnego aresztu trafił 25-letni Daniel D.

Dalsze czynności w sprawie wykonywali policjanci zwalczający przestępczość przeciwko mieniu. Po zebraniu materiału dowodowego, śledczy przedstawili 25-latkowi zarzut za usiłowanie oszustwa, a sąd aresztował go na trzy miesiące. Za to przestępstwo może mu grozić kara do 8 lat więzienia. Mężczyzna był już wcześniej karany za podobne przestępstwa.

W toku prowadzonych czynności okazało się, że sposób działania oszustów w tym przypadku był bardzo charakterystyczny. Sprawca nawiązał telefoniczny kontakt z pokrzywdzonym i jako jego rzekomy krewny zwrócił się z pilną prośbą o pożyczenie pieniędzy. Po chwili zadzwoniła kolejna osoba podająca się za „policjanta”, która przekonała 71-latka, że funkcjonariusze rozpracowują zorganizowaną grupę przestępczą i proszą, aby im w tym pomóc. Ta pomoc miała polegać na przekazaniu gotówki, dzięki czemu będą mogli zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. "wnuczka”.

Policjanci kolejny raz ostrzegają przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”. Ich ofiarami najczęściej padają ludzie starsi oraz samotni. Apelujemy o ostrożność i rozwagę. Jeżeli już decydujemy się pożyczyć komuś pieniądze, najpierw sami zadzwońmy do tej osoby.

KSP / ig

Film Zatrzymany przez policjantów mężczyzna

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymany przez policjantów mężczyzna (format flv - rozmiar 5.3 MB)

Powrót na górę strony