Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za napady na starsze kobiety

Data publikacji 15.02.2016

Wspólne działania policjantów z Brzeska oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie doprowadziły do zatrzymania 57-letniego sprawcy brutalnych napadów rabunkowych na starsze kobiety. Wszystko wskazuje na to, że sprawca działał również w innych powiatach Małopolski oraz w województwach ościennych.

Pod koniec ubiegłorocznych wakacji, policjanci z Czchowa otrzymali zgłoszenie o włamaniu do domu jednorodzinnego na terenie gminy Gnojnik. Jak ustalili mundurowi, sprawca wyłamał zamek w drzwiach wejściowych domu i po przeszukaniu pomieszczeń skradł znaczną sumę pieniędzy.

Niespełna miesiąc później, policjanci zostali powiadomieni o kolejnym poważnym przestępstwie w tej samej miejscowości. Tym razem sprawca wszedł do jednego z domów i brutalnie zaatakował przebywającą w nim 62-letnią kobietę. Aby wymusić wydanie pieniędzy, skrępował kobiecie nogi i zaczął ją dusić, a następnie przyłożył jej nóż do szyi. Po zrabowaniu pewnej sumy pieniędzy uciekł z miejsca przestępstwa.

Do ponownego napadu na 62-latkę doszło w grudniu 2015 r. Wtedy to działanie sprawcy było jeszcze bardziej brutalne, ponieważ napastnik spowodował u pokrzywdzonej obrażenia ciała. Również i w tym przypadku celem sprawcy była gotówka, którą zrabował i zbiegł.

Już wtedy, brzescy policjanci prowadzili bardzo szeroko zakrojone działania wykrywcze .Wszystko wskazywało na to, że we wszystkich tych sprawach mamy do czynienia z jednym i tym samym sprawcą, który najprawdopodobniej jest spoza powiatu i wybiera na cel ataku samotnie mieszkające starsze kobiety. Z uwagi na brutalność działań sprawcy do działań włączyli się funkcjonariusze wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Pomimo zacieśniającej się pętli pościgu sprawca zdołał dokonać jeszcze jednego rozboju, w innej miejscowości gminy Gnojnik. Tym razem pokrzywdzoną była 87-latka. Przestępca zagroził jej pozbawieniem życia i zranił nożem dłoń kobiety. Przestraszona starsza pani wydała posiadane pieniądze, po czym sprawca uciekł. Był to ostatni jego napad.

W Krakowie policjanci KWP zatrzymali 57-letniego podejrzewanego. Jak ustalili śledczy, sprawca był zameldowany na terenie województwa opolskiego, jednakże prowadząc swój przestępczy proceder przemieszczał się po całej południowej Polsce. Taki tryb życia znacznie utrudniał zatrzymanie mężczyzny.

Mężczyzna usłyszał zarzuty rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia oraz kradzieży z włamaniem. Decyzją Sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Popełnione w warunkach tzw. recydywy czyli powrotu do przestępstwa, w tym kwalifikowane jako zbrodnia, są zagrożone surowymi karami, m.in. pozbawienia wolności do lat 18.

Prowadzący sprawę policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku będą także sprawdzać czy 57-latek dopuścił się podobnych i dotychczas niewykrytych przestępstw na terenie Małopolski i innych województw. Należy dodać, że we wrześniu 2014 r. sprawca opuścił Zakład Karny po pięcioletnim pobycie i odbyciu kary, orzeczonej również za rozboje. W chwili zatrzymania mężczyzna był też poszukiwany do innej sprawy przez Prokuraturę Rejonową w Gorlicach.

(KWP w Krakowie / ak)

Powrót na górę strony