Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność

Data publikacji 18.02.2016

- Wasza postawa daje gwarancję tego, że możemy czuć się bezpiecznie w naszym kraju – powiedział minister Mariusz Błaszczak, zwracając się do wyróżnionych krzyżami i medalami funkcjonariuszy Straży Pożarnej i Policji. Podczas uroczystości w siedzibie MSWiA odznaczenia z rąk Ministra otrzymały również członkinie fundacji La Strada.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślał podczas uroczystości, że postawa wyróżnionych zasługuje na najwyższe uznanie, a funkcjonariuszy można wprost określać mianem „bohaterów”. - Przystępując do służby ślubowaliście, że będziecie stać na straży bezpieczeństwa obywateli, że będziecie służyć nawet w sytuacjach, które grożą narażeniem Państwa życia – powiedział minister Mariusz Błaszczak. – Jesteście wierni tej przysiędze – dodał.

Minister spraw wewnętrznych i administracji docenił również fakt, że policjanci i strażacy byli „ofiarni nie tylko na służbie, ale także poza służbą”. - Wtedy, kiedy widzicie zagrożenie, niebezpieczeństwo – reagujecie – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA zaznaczył także, jak ważne w działaniach jest wsparcie i „stworzenie warunków dla tej trudnej pracy”. – W ministerstwie rozpoczęły się przygotowania do nowego programu modernizacji służb – zapowiedział szef resortu. Wskazał, że działania policjantów muszą być również wspierane poprzez odpowiednie rozwiązania legislacyjne.  Szef MSWiA odniósł się do uchwalonej niedawno, a krytykowanych przez opozycję zmian w ustawie o Policji, która daje funkcjonariuszom narzędzia do pracy operacyjnej. Tak, jak było to w przypadku zatrzymania podejrzanego o zabójstwo młodej kobiety Kajetana P. Minister wskazał, że policja odniosła sukces w tej sprawie dzięki „dzielnym i ofiarnym funkcjonariuszom”, ale także odpowiednim przepisom umożliwiającym takie działania.

Odznaczenia dla „bohaterów codzienności”

Krzyże Zasługi za Dzielność nadane przez Prezydenta Andrzeja Dudę, a wręczone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, otrzymało 22 policjantów i 2 strażaków. 9 funkcjonariuszy otrzymało Medale za Ofiarność i Odwagę. 2 strażaków oraz 2 członkinie fundacji La Strada zostały wyróżnione Złotymi i Srebrnymi Krzyżami za Zasługi. Minister Mariusz Błaszczak podziękował paniom Irenie Dawid-Olczyk oraz  Joannie Garnier z fundacji La Strada za „ofiarność, działalność i pomoc ofiarom handlu ludźmi”.

Czym zasłużyli się odznaczeni?

Wśród odznaczonych Krzyżami znaleźli się m.in. starszy aspirant Józef Szembel oraz sierżant sztabowy Bartosz Wojtyła, którzy służą w Komendzie Powiatowej Policji w Goleniowie. W lipcu ubiegłego roku uratowali oni człowieka, który wypadł za burtę na Zatoce Stepnickiej. Pomimo bardzo złych warunków atmosferycznych - w czasie akcji był szkwał, a widoczność była niemal zerowa – policjantom udało się wydobyć tonącego i udzielić natychmiastowej pomocy.

Krzyż Zasługi za Dzielność otrzymał także strażak z Zamościa młodszy kapitan Mateusz Kozłowski, który w dniu wolnym od służby uratował dwóch tonących mężczyzn. W czerwcu 2015 roku spacerując wzdłuż brzegu nad zalewem w Krasnobrodzie zauważył dwie osoby, które z trudem utrzymywały się na powierzchni wody. Strażak dobrze znał zalew i wiedział, że w miejscu w którym znajdowali się poszkodowani znajduje się uskok o głębokości ok. 4 m prowadzący do tamy, z silnie rwącym i niebezpiecznym nurtem wody, gdzie często dochodziło do niebezpiecznych wypadków. Pomimo tego natychmiast podjął akcję ratunkową. Żonie polecił, aby wezwała pomoc, a sam błyskawicznie wskoczył do wody i uratował obydwu mężczyzn.

Aspirant Sebastian Lipka-Auguścik, sierżant Radosław Bidziński i posterunkowy Krzysztof Skalik z Elbląga w lipcu 2015 roku uratowali z pożaru budynku aż 16 osób, w tym 5 dzieci. Wszyscy otrzymali dzisiaj od ministra Mariusza Błaszczaka Krzyże Zasługi za Dzielność.

Wśród odznaczonych Krzyżami znaleźli się także sierżanci sztabowi Marcin Ciecierski i Michał Mroczek z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. W lipcu ubiegłego roku zostali skierowani nad Narew do mężczyzny, który próbował popełnić samobójstwo. Pomimo podjętych negocjacji mężczyzna skoczył do wody z mostu kolejowego. Policjanci natychmiast przystąpili do akcji ratunkowej i uratowali niedoszłego samobójcę.

Sierżant Kinga Plucińska i młodszy aspirant Krzysztof Gudełajski z Komendy Miejskiej w Szczecinie zostali odznaczeni Medalem za Ofiarność i Odwagę. Medal za Ofiarność i Odwagę jest nagrodą dla osób, które z narażeniem życia lub zdrowia ratowały żucie ludzkie lub mienie. Został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 roku. W sierpniu 2015 roku podczas urlopu funkcjonariusze zauważyli topiące się kobiety, które spadły z materaca w odległości ok. 100 metrów od brzegu. Policjanci natychmiast wskoczyli do wody i uratowali tonących. Okazało się, że kobiety mają problemy z oddychaniem, w związku z czym funkcjonariusze udzielili im pierwszej pomocy i wezwali pogotowie ratunkowe.

***

Krzyż Zasługi za Dzielność został ustanowiony w roku 1928 przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest między innymi funkcjonariuszom Policji i Straży Pożarnej za czyny popełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.


(MSWiA / KGP / ms)

  • Uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność #1
  • Uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność #2
  • Uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność #3
  • Uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność #5
  • Uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność #6
  • Uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność #7
  • Uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność #8
  • Uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność #9
Powrót na górę strony