Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na podstawie fikcyjnych faktur chcieli wyłudzić ponad 360 tys. zł

Data publikacji 26.02.2016

Szczecineccy policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą prowadzą sprawę usiłowania oszustwa na szkodę Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinku. Czynu tego dopuścił się 46-letni mężczyzna, właściciel firmy działającej na terenie województwa kujawsko - pomorskiego.

Jak ustalili mundurowi, w styczniu do Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinku zgłosił się właściciel firmy, który na terenie miasta chciał utworzyć zakład zatrudniający około 30 osób. Z tego tytułu szczecinecki Powiatowy Urząd Pracy zgodził się na refundowanie takiej ilości miejsc pracy, na które kierowane były by osoby bezrobotne zarejestrowane w  tym urzędzie.

Urząd chciał zrefundować właścicielowi poniesione przez niego koszty w formie dotacji ze skarbu państwa w kwocie 560 tysięcy złotych. Zgodnie z podpisaną umową właściciel firmy, 46-letni mężczyzna w celu rozliczenia poniesionych kosztów, przedłożył w urzędzie stosowne faktury na zakup maszyn i urządzeń.

Pracujący nad tą sprawą śledczy ustalili, że właściciel firmy ubiegając się o refundację zakupił maszyny i urządzenia na tworzone stanowiska pracy poprzez firmę z Chojnic. Okazało się jednak, że firma ta wystawiła faktury zawyżające koszty zakupu maszyn i urządzeń na kwotę nie mniejszą niż 365 tysięcy złotych. Dzięki temu właściciel firmy, który miał zapewnić 30 nowych stanowisk pracy na terenie miasta Szczecinek chciał wyłudzić 365 tysięcy złotych z dotacji pochodzących ze skarbu państwa.

Właściciele obu firm zostali zatrzymani i przedstawiono im zarzuty usiłowania wyłudzenia pieniędzy. Mężczyźni w wieku 38 i 46 lat za swoje czyny odpowiedzą przed sądem. Grozi im teraz nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Zatrzymani złożyli szczegółowe wyjaśnienia.

Prokurator po zapoznaniu się z materiałami dowodowymi zebranymi przez policjantów zadecydował o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci poręczenia majątkowego.

KWP w Szczecinie / ig

Powrót na górę strony