Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podszywali się pod policjantów CBŚP. Oszukali kilkanaście osób

Data publikacji 27.02.2016

Ponad 550 tys. złotych, 4 tys. dolarów i złotą biżuterię mogli wyłudzić członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, którą rozbili kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Sprawcy działali tzw. metodą na policjanta CBŚP, a dla uwiarygodnienia swoich działań posługiwali się sfałszowaną legitymacją policyjną. W czwartek (25.02.2016r.) zatrzymany został kolejny podejrzany, tzw. odbierak.

Zarówno kujawsko-pomorscy policjanci, jak i w całej Polsce, nie ustają w walce z oszustami, którzy wzbogacają się, wyłudzając głównie od seniorów niejednokrotnie oszczędności ich życia. Często też starsi ludzie zaciągają wysokie kredyty. 

Pierwsze zatrzymania w sprawie, rozpracowywanej przez kryminalnych z KWP w Bydgoszczy, zorganizowanej grupy przestępczej odbyły się w maju 2015r.

Jak wynika z policyjnych ustaleń, podejrzani o wyłudzenia metodą "na policjanta CBŚP” uzyskali ponad 550 tys. złotych, 4 tys. dolarów i złotą biżuterię. 

Scenariusz za każdym razem był taki sam: dzwonili oni do starszej osoby, przedstawiali się jako oficerowie Centralnego Biura Śledczego, po czym oznajmiali, że prowadzą akcję przed oszustami i prosili, aby rozmówca, w celu uniknięcia utraty zgromadzonej gotówki, czy to w domu, czy banku, przekazał ją rzekomemu oficerowi, który ją zabezpieczy. Odwiedzający ich pseudo mundurowy wprawdzie był po cywilnemu, ale zawsze okazywał legitymację służbową dla uwiarygodnienia całej akcji. Otrzymawszy gotówkę znikał. W ten sposób, jak ustalili kryminalni, podejrzani działali m.in. na terenie Bydgoszczy, Torunia, Konina, Kalisza, Poznania, Gdyni i Gdańska.

Wszyscy zatrzymani w tej sprawie mieszkańcy Warszawy usłyszeli  zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej pieniądze, czyniąc sobie z tego przestępczego procederu stałe źródło dochodu. 
Ponadto, odpowiedzą również za fałszerstwo dokumentu, ponieważ, jak się okazało, rzekomo policyjna legitymacja, którą się posługiwali, była fałszywa.

Kolejny, piąty już, mieszkaniec Warszawy zatrzymany został przez kryminalnych z Bydgoszczy w czwartek (25.02.2016r.). 26-latek wpadł, gdy przygotowywał się do obsługi pogrzebu, pracując w jednym z zakładów pogrzebowych. Jak wynika z materiału dowodowego pełnił on w tej grupie rolę tzw. "odbieraka", czyli rzekomego policjanta, który „zabezpiecza” pieniądze.

W piątek (26.02.2016r.) do sądu trafił wniosek policjantów i prokuratora o jego tymczasowe aresztowanie. 26-latek pozostanie w areszcie przez najbliższe 3 miesiące.

Z ustaleń kryminalnych wynika, że grupa ta mogła dokonywać tego typu przestępstw na terenie całego kraju, a w proceder mogły być zaangażowane jeszcze inne osoby. 

Film do pobrania TUTAJ

(KWP w Bydgoszczy / dm)

Powrót na górę strony