Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany oszust poszukiwany od 2013 roku

Data publikacji 09.03.2016

Spostrzegawczość policjantki i umiejętność szybkiego kojarzenia faktów pozwoliły na zatrzymanie oszusta podającego się za inkasenta elektrowni. Sprawą od 2013 roku zajmowali się funkcjonariusze komisariatu I Policji w Krakowie. Oszust zdobywał zaufanie osób starszych informując o rachunkach, które muszą uregulować. Kiedy ci tracili czujność, mężczyzna wykorzystywał okazję i okradał ich z pieniędzy. Policjanci prowadzący sprawę proszą o zgłaszanie się osób, które mogły zostać przez zatrzymanego oszukane lub okradzione.

Oszust wybierał swoje ofiary głównie wśród osób starszych, najczęściej kobiet. Pojawiał się w ich mieszkaniach przedstawiając się jako pracownik elektrowni. Twierdził, że przyszedł, aby sprawdzić czy dana osoba może mieć nadpłatę w płatnościach za prąd, prosił o udostępnienie gniazda i posługując się urządzeniem imitującym probierz symulował wykonywanie pomiaru. Zazwyczaj „sprawdzenie zegarów” wykazywało niedopłatę, zatem inkasent prosił o uregulowanie płatności.

Starsi ludzie chętnie przekazywali wskazane przez rzekomego inkasenta kwoty do uregulowania, aby oszczędzić sobie dodatkowego chodzenia do elektrowni. Następnie przechodził do innego pokoju, by sprawdzić lokalizację innych gniazd, tam właściciela mieszkania pozostawiał z poleceniem obserwowania „zegara” probierza, sam wracał do poprzedniego pokoju by rzekomo porównać stan licznika. Po wyjściu inkasenta często okazywało się, że z domu ginęły pieniądze. Mężczyzna, widząc skąd starsza osoba wyjmowała pieniądze, kradł je, gdy udało mu się odwrócić uwagę właściciela mieszkania.

Policjanci pracujący nad sprawą ustalili wizerunek sprawcy, trudno było jednak ustalić, kim jest oszust. Przełom nastąpił dzięki spostrzegawczości policjantki wydziału kryminalnego Komisariatu I Policji w Krakowie prowadzącej sprawę, która w tłumie ludzi idących ulicą rozpoznała mężczyznę odpowiadającego rysopisowi i bardzo szybko skojarzyła fakty związane z poszukiwaniem go. Policjantka wylegitymowała mężczyznę i zatrzymała go.

Fałszywy inkasent został już przesłuchany, a policjanci wydziału dochodzeniowo – śledczego przedstawili mu zarzuty oszustwa. Postępowanie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście.

Śledczy proszą o kontakt osoby, które mogły w ten sposób zostać oszukane lub okradzione. Telefonować można pod numer 12 61 57 218 lub 997.

(KWP w Krakowie / ak)

Powrót na górę strony