Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj się zrobić w jajo!

Data publikacji 23.03.2016

Akcja ukierunkowana jest na przeciwdziałanie przestępczości przeciwko mieniu, w ciągach komunikacji publicznej, a także w rejonie przystanków i w rejonach centrów handlowych na terenie m.st. Warszawy we współpracy ze Związkiem Banków Polskich.

Podczas swoich działań policjanci codziennie dbają o bezpieczeństwo oraz edukację społeczeństwa. Mowią, jak ustrzec się przed kradzieżami w trakcie podróży czy też zakupów. Ich celem jest również zapobieganie dalszym skutkom związanym z utraceniem dokumentów i informowanie o systemie bankowym „Dokumenty Zastrzeżone”.

Na potrzeby kampanii stworzone zostały spoty animowane, które prezentowane są okresowo na ekranach LCD umieszczonych w autobusach, tramwajach i metrze oraz na wyższych uczelniach na terenie 10 województw (z czego na 29 ekranach warszawskich uczelni).

Nieumundurowani policjanci poruszają się też środkami komunikacji miejskiej, są obecni w centrach handlowych, marketach i na bazarach. Kiedy zauważą osoby, które nieostrożnie noszą swoje wartościowe rzeczy, które w łatwy sposób mogą zostać skradzione (portfele, telefony, bagaże), przyklejają na nich naklejkę informującą o zagrożeniu. Z takimi osobami przeprowadzają też rozmowę, która ma na celu uświadomienie, jak postępować, aby nie stać się łatwym łupem dla złodzieja.

Pamiętajmy!

Stosowanie kilku prostych zasad może nam zaoszczędzić przykrych doświadczeń, zwłaszcza w czasie ,,zakupowej” gorączki. Dlatego:

  • nie eksponuj rzeczy wartościowych, np. pieniędzy, dokumentów, telefonów. Nie zostawiaj ich na wierzchu w samochodzie;
  • torebkę, saszetkę noś zawsze zamkniętą;
  • noś przy sobie tylko niezbędną gotówkę;
  • nie noś portfela w zewnętrznych kieszeniach ubrania oraz w tylnej kieszeni spodni;
  • nie obdarzaj obcych nadmiernym zaufaniem.
Środek transportu 2012 (EURO) 2013 2014 2015
Autobus 810 863 856 665
Tramwaj 452 359 351 341
Metro 108 105 78 68

* Liczba zgłaszanych kradzieży w komunikacji publicznej na terenie M. St. Warszawy w latach 2012-2015

Film Nie daj się zrobić w jajo!

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Nie daj się zrobić w jajo! (format flv - rozmiar 9.49 MB)

Powrót na górę strony