Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszował rachunki - usłyszał 34 zarzuty

Data publikacji 24.03.2016

Policjanci z zespołu do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie przedstawili 34 zarzuty 64-latkowi wystawiającemu fałszywe dokumenty. Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna podrobił 37 rachunków. Na ich podstawie jego klienci otrzymywali stypendia szkolne, czym narazili Urząd Miejski w Mrągowie na straty w wysokości blisko 25.000 złotych.

W maju 2015 roku Urząd Miejski w Mrągowie złożył zawiadomienie o przestępstwie. Z jego treści wynikało, że osoby ubiegające się o stypendia szkolne przedłożyły prawdopodobnie sfałszowane rachunki. Jak ustalili funkcjonariusze, dokumenty te wystawione były przez fikcyjną firmę. W efekcie czego osoby te na ich podstawie, w nieuprawniony sposób, uzyskały dofinansowanie w łącznej kwocie blisko 25 tys. zł na szkodę Urzędu Miejskiego w Mrągowie.

W wyniku prowadzonego postępowania policjanci ustalili, że fałszywe rachunki wystawiał 64-letni mieszkaniec Mrągowa. W okresie od października 2014 roku do maja 2015 roku mężczyzna wypisał 37 fałszywych dokumentów za zakup odzieży i obuwia. Te następnie były używane jako autentyczne, aby otrzymać stypendium szkolne.

W efekcie prowadzonego postępowania mrągowscy funkcjonariusze przedstawili 64-letniemu mężczyźnie 34 zarzuty fałszowania dokumentów. Za przestępstwo to grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

19 osobom, które korzystały z jego „usług” przedstawiono zarzuty oszustwa, czyli doprowadzenia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i używania fałszywego dokumentu. Kodeks karny za oszustwo przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

(KWP w Olsztynie / mw)

Powrót na górę strony