Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szajka złodziei modułów solarnych zatrzymana w Niemczech

Data publikacji 26.03.2016

Niemieccy policjanci przy wsparciu funkcjonariuszy wrocławskiego CBŚP rozbili grupę złodziei modułów solarnych. 6 osób, w tym organizator procederu zostali zatrzymani w Hesji, kiedy po raz kolejny w tym roku pojechali by kraść moduły solarne i baterie słoneczne. Zatrzymani pochodzą z województwa lubuskiego. Wszyscy najbliższe miesiące spędzą w niemieckich aresztach.

Od dłuższego czasu niemiecka policja borykała się z problemem kradzieży modułów solarnych, baterii słonecznych i osprzętu służącego do wykorzystywania energii słonecznej. Tylko w 2015 roku niemieccy policjanci mieli 60 zgłoszeń dotyczących tego typu kradzieży w samej Brandenburgii. Od początku 2016 roku takich kradzieży było już 21, a straty oszacowano na kwotę ponad 50 tys. euro.

Przestępstwa były tak uciążliwe, że niemiecka policja powołała specjalną grupę pod kryptonimem Helios, która zajęła się kradzieżami modułów solarnych z farm słonecznych. Do działania w tej grupie zostali włączeni policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z Zielonej Góry. Wspólnie policjanci opracowali strategię rozbicia tej szajki.

W ubiegłym tygodniu policjanci niemieccy wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP zorganizowali zasadzkę. Polscy policjanci wytypowali samochody, którymi mieli poruszać się sprawcy i obserwowali je jeszcze w Polsce. Już wiedzieli, że osoby, które jadą jednym z aut prawdopodobnie będą w Hesji zajmowały się kradzieżami. Dzięki tym informacjom, policjanci niemieccy ustalili, że do małej miejscowości Buseck podjeżdża auto, a w nim prawdopodobni sprawcy. Nie mylili się. Mężczyźni podjechali bowiem do tzw. parku słonecznego. Tam zorientowali się w sytuacji i odjechali. Niespełna dwa dni później ponownie ruszyli w trasę do Buseck, po to by w krótkim czasie zdemontować elementy systemów solarnych i zapakować do samochodów. Wszystko planowali zrobić pod osłoną nocy.

Niemieccy stróże prawa zatrzymali do kontroli volkswagena transportera, który jechał w kierunku Polski. W aucie znalazły się elementy solarne, skradzione w Buseck. Zatrzymany został kierowca busa. Kilka minut później policjanci chcieli zatrzymać do kontroli opla zafirę, jednak kierowca gwałtownie przyspieszył i próbował uciec. Niemieccy funkcjonariusze zaczęli ścigać samochód. Użyli nawet helikoptera. Po kilkunastu minutach auto zostało zatrzymane. W nim było 5 Polaków, którzy brali udział w kradzieży w Buesec.

6 Polaków, mieszkańców województwa lubuskiego w wieku od 18 do 32 lat trafiło do niemieckich aresztów. Wśród nich jest organizator procederu, który jest dobrze znany polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Mężczyzna był w 2015 roku zatrzymany przez CBŚP za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą trudniącą się kradzieżami tzw. solarów.

 

kom. Agnieszka Hamelusz

Powrót na górę strony