Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspominamy funkcjonariuszy zamordowanych w Lasach Katyńskich

Data publikacji 06.04.2016

Od 3 kwietnia do 12 maja 1940 r., decyzją najwyższych władz ZSRR, rozstrzelano ponad 21 tys. Polaków. Wśród zamordowanych byli funkcjonariusze służb mundurowych: Wojska Polskiego, Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej.

Zbrodnia Katyńska, dziś jest jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy, natomiast sama zbrodnia przez wiele lat była obiektem mistyfikacji prowadzonej przez władze sowieckie. Również nazistowskie Niemcy próbowały wykorzystać ją w swojej machinie propagandowej. Bohaterowie, którzy oddali życie na służbie, walcząc o wolną i niezawisłą Polskę, nie mieli należnego im miejsca w historii, a ich rodziny – informacji o losie najbliższych.

Warto zachować w pamięci te wydarzenia i podkreślać, że Polacy nie zapomnieli o funkcjonariuszach i oficerach, którzy zostali bestialsko zamordowani. To oni, wykonując wzorowo swoje obowiązki, budowali zaufanie obywateli do formacji, w których służyli. Za to należy im złożyć hołd i oddać należny szacunek.

(MSWiA / ms)

Film Wspominamy funkcjonariuszy zamordowanych w Lasach Katyńskich

Pobierz plik Wspominamy funkcjonariuszy zamordowanych w Lasach Katyńskich (format mp4 - rozmiar 17.79 MB)

Powrót na górę strony