Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odbicie zakładników z autobusu - ćwiczenia

Policjanci uratowali 28 turystów z uprowadzonego autobusu. W trakcie szturmu padły strzały. Kilka osób, w tym dzieci, zostało rannych. Na miejscu pracowało siedem zespołów ratownictwa medycznego, których wspierało blisko 20 osób z Europejskiego Korpusu Medycznego. Na szczęście był to tylko scenariusz ćwiczeń, które przeprowadzone zostały dzisiaj w Oddziale Prewencji Policji w Katowicach.

Punktualnie o 9.00 dyżurny KWP w Katowicach otrzymał informację, że autobus przewożący turystów został uprowadzony. Ze wstępnych informacji wynikało, że w autobusie jest około 30 osób, w tym dzieci. Na miejsce skierowano policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, którzy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Następnie antyterroryści przystąpili do odbicia turystów. Padły strzały. Kilka osób, w tym dzieci, doznało obrażeń w postaci ran postrzałowych oraz ran spowodowanych wybuchami. Po uwolnieniu turystów przystąpiono do udzielania pierwszej pomocy, w którą zaangażowane były zespoły ratowników z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. W ćwiczeniach po raz pierwszy wykorzystano współdziałanie z Europejskim Korpusem Medycznym.

Organizatorem ćwiczeń była Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach oraz Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach. Miały one na celu połączenie algorytmów używanych w cywilnym ratownictwie medycznym z procedurami ratownictwa taktycznego używanego przez mundurowych z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji i wypracowanie wspólnych działań. Ponadto istotnym elementem przedsięwzięcia było przeprowadzenie szkolenia z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy dla wszystkich policjantów, biorących udział w ćwiczeniach oraz przeprowadzenie szkolenia dla pracowników Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach z zakresu postępowania z poszkodowanymi mundurowymi.

Ćwiczeniom przyglądali sie między innymi Wiceminister Zdrowia Marek Tombarkiewicz, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, wraz ze swoim zastępcą insp. Romanem Rabsztynem, oraz Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Artur Borowicz.

(KWP w Katowicach / ms)

  • Odbicie zakładników z autobusu - ćwiczenia #1
  • Odbicie zakładników z autobusu - ćwiczenia #2
  • Odbicie zakładników z autobusu - ćwiczenia #3
  • Odbicie zakładników z autobusu - ćwiczenia #4
  • Odbicie zakładników z autobusu - ćwiczenia #5
  • Odbicie zakładników z autobusu - ćwiczenia #6
  • Odbicie zakładników z autobusu - ćwiczenia #7
  • Odbicie zakładników z autobusu - ćwiczenia #8
  • Odbicie zakładników z autobusu - ćwiczenia #9

Film Odbicie zakładników z autobusu - ćwiczenia

Pobierz plik Odbicie zakładników z autobusu - ćwiczenia (format mp4 - rozmiar 23.78 MB)

Powrót na górę strony