Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadł na prędkości, odpowie za "akcyzę"

Data publikacji 12.04.2016

Niemal 5 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy przewoził w swoim audi 50-letni łodzianin. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej w związku z przekroczeniem prędkości w miejscowości Smólsko Duże. Jak się okazało, 50-latek nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Wartość uszczuplonego podatku akcyzowego wyniosła blisko 90 tys. zł.

Do kontroli drogowej audi doszło wczoraj po południu w Smólsku Dużym na drodze wojewódzkiej nr 835. Samochód, którym kierował 50-letni mieszkaniec Łodzi został namierzony przez patrol ruchu drogowego, kiedy poruszał się z prędkością 92 km/h w obszarze zabudowanym, tj. o 42 km/h za szybko niż pozwalają na to przepisy. Podczas kontroli okazało się, że kierujący nie posiadał przy sobie wymaganych dokumentów: prawa jazdy oraz polisy OC pojazdu.

Po sprawdzeniu przez policjantów w policyjnej bazie danych okazało się również, że mężczyzna w ogóle nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Dodatkowo w jego samochodzie funkcjonariusze ujawnili dużą ilość papierosów bez polskich znaków akcyzy. Wyroby tytoniowe znalezione zostały przez mundurowych w workach w tylnej części pojazdu oraz w bagażniku.

Podczas przeszukania ujawniono łącznie blisko 5 tys. paczek nielegalnych papierosów różnych marek. Gdyby kontrabanda trafiła na czarny rynek Skarb Państwa utraciłby niemal 90 tys. zł. Za przestępstwo skarbowe oraz wykroczenia w ruchu drogowym 50-latek odpowie przed sądem.

Zgodnie z przepisami kodeksu karno-skarbowego, nabywanie, przechowywanie, przewożenie wyrobów akcyzowych stanowiących przedmiot czynu zabronionego zagrożone jest wysoką grzywną, przepadkiem towaru, a nawet karą do 3 lat pozbawienia wolności.

(KWP Lublin /dk)

Powrót na górę strony