Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja i Bank Spółdzielczy w Białej Podlaskiej razem przeciwko oszustom

Data publikacji 14.04.2016

Ruszyła kolejna kampania informacyjna mająca ostrzegać przed ciągle popularnymi oszustwami „na wnuczka, czy też „na policjanta”. Tym razem w akcję zaangażował się Bank Spółdzielczy w Białej Podlaskiej i Komenda Miejska Policji. Wkrótce do osób zainteresowanych trafi kilka tysięcy ulotek ostrzegających o niebezpieczeństwach, jakie może nieść telefoniczna rozmowa z oszustem.

Od kilku już lat przestępcy wykorzystują i ciągle doskonalą metodę oszustw popularnie nazywanych oszustwami „na wnuczka”. Teraz potencjalne ofiary mogą spodziewać się telefonu nie tylko ze strony osób podających się za członków najbliższej rodziny, ale również policjantów, czy też prokuratorów. Katalog rozmówców nie jest zamknięty i pewnie wkrótce pojawią się nowe „legendy” wykorzystywane przez przestępców.

Przy tego typu oszustwach ważną rolę odgrywa profilaktyka. Istotne jest dotarcie do grupy zagrożonej, której członkowie mogą stać się potencjalnymi ofiarami oszustów. Kampanie medialne, prasowe i telewizyjne nie zawsze jednak docierają do osób starszych.

Inicjatywa Banku Spółdzielczego w Białej Podlaskiej i Komendy Miejskiej Policji przewiduje nowe formy docierania do takich osób. Specjalne ulotki ostrzegające o oszustwach będą rozdawane osobom  starszym zakładającym konta w banku i dokonującym w jego placówkach transakcji. Tymczasem policjanci będą starali się bezpośrednio docierać do takich osób, poprzez np. dzielnicowych, którzy podczas obchodu swoich rejonów odwiedzą osoby starsze. Innym pomysłem na dotarcie do grupy ryzyka, jest wręczanie ulotek dzieciom w szkołach z prośbą o przekazywanie ich swoim babciom i dziadkom.

Każda inicjatywa, która uchroni przed stratą oszczędności całego życia - jest bardzo ważna. W powiecie bialskim kilka osób  straciło po kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Być może niewielka ulotka, leżąca przy telefonie stacjonarnym, zapali światełko ostrzegawcze u kolejnych osób, których wrażliwość i dobre serce zechcą wykorzystać przestępcy.

(KWP w Lublinie / mw)

  • Ulotki ostrzegające przed oszustami
  • Ulotki ostrzegające przed oszustami
Powrót na górę strony