Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci przerwali proceder sharingu

Data publikacji 15.04.2016

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości, przerwali proceder nielegalnej dystrybucji sygnału telewizyjnego. 46-letni mieszkaniec powiatu brzozowskiego poprzez sieć internetową udostępniał programy płatnych platform cyfrowych. Będzie odpowiadał za sharing.

Na ślad tej sprawy natrafili policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestepczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Podczas przeszukiwania Internetu zwrócili uwagę na ogłoszenie, z którego wynikało, że autor oferuje dostęp do programów płatnych platform cyfrowych. Podejrzewając, że mogło dojść do przestępstwa określonego mianem sharingu, policjanci zabezpieczyli te materiały.

Najważniejsze było ustalenie tożsamości ogłoszeniodawcy. Okazało się, że ta osoba rejestrowała się na różnych portalach internetowych, posługując się różnymi nickami. Oferowała możliwość darmowego testowania serwera, na którym udostępniane były programy telewizyjne. Była też aktywnym forumowiczem, zwłaszcza na forach związanych z funkcjonowaniem Internetu. Policjanci sprawdzali wszystkie tropy, analizowali historię logowania i to doprowadziło do ustalenia personaliów internauty. Okazał się nim 46-letni mieszkaniec powiatu brzozowskiego.

We wtorek, policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością, wspierani przez policjantów z komendy powiatowej w Brzozowie sprawdzili dwa typowane adresy. Podczas przeszukania domów i zabudowań, z których korzystał mężczyzna, ujawnili urządzenia służące do odbioru płatnych programów telewizyjnych oraz sprzęt komputerowy wykorzystywany do nielegalnego udostępniania sygnału telewizji cyfrowej. Policjanci zabezpieczyli między innymi cztery dekodery ze zmodyfikowanym oprogramowaniem, komputer, laptop, 33 twarde dyski, karty abonenckie telewizji cyfrowych i czytniki służące do ich odczytu. 

Zabezpieczone urządzenia zostaną poddane badaniom. Dopiero wtedy będzie możliwe określenie liczby osób, które pobierały sygnał z nielegalnego źródła. Ustalenie czasu trwania tego procederu i liczby odbiorców pozwoli na oszacowanie strat, jakie poniosły pokrzywdzone firmy.

Mężczyzna, który zajmował się nielegalnym rozsyłaniem sygnału płatnych kanałów telewizyjnych, swoim działaniem naruszył przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Te działania są zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5.

(KWP Rzeszów / mm)

Powrót na górę strony