Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywi wnuczkowie w rękach Policji

Data publikacji 20.04.2016

Kolbuszowscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn zamieszanych w oszustwa metodą „na wnuczka”. Zatrzymani odbierali pieniądze od oszukanych telefonicznie osób. Dwóch 18-letnich mieszkańców województwa świętokrzyskiego usłyszało m.in. zarzuty oszustwa na blisko 30 tys zł. Wobec obydwu zastosowano środki zapobiegawcze. W sprawie trwają dalsze czynności.

O wyłudzeniu i usiłowaniu wyłudzenia metodą "na wnuczka" i "na policjanta", kolbuszowscy policjanci dowiedzieli się w ubiegłym tygodniu od pokrzywdzonych kobiet. Jak wynikało z ich relacji, scenariusz oszustwa był podobny. Nieznany mężczyzna dzwoniąc do domu podawał się za wnuka, który uczestniczył w wypadku lub za policjanta, który chce pomóc członkowi rodziny wybrnąć z kłopotów. Następnie prosił pilnie o pieniądze potrzebne na wypłatę odszkodowań, aby polubownie załatwić sprawę. Potem omawiano szczegóły odbioru gotówki, po którą miał się zgłosić inny mężczyzna.
 
W ten sposób 85-letnia mieszkanka Kolbuszowej straciła niemal 10 tys. Do kolbuszowskiej jednostki zgłosiła się również 82-letnia kobieta, od której mężczyźni wyłudzili w ten sam sposób ponad 19 tys. złotych. Oszuści zadzwonili także do innej mieszkanki gminy Kolbuszowa, od której fałszywy policjant żądał 32 tys. Kobieta zorientowała się jednak, że ma do czynienia z oszustami. O sprawie powiadomiła policję.

Działania podjęte przez funkcjonariuszy doprowadziły do ustalenia 18-letniego kierowcy volkswagena, który miał związek z tymi przestępstwami. Mężczyzna niedługo przed zgłoszeniem był legitymowany przez policjantów z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego. Siedział w zaparkowanym samochodzie w rejonie ulicy, na której doszło do wyłudzenia. Mieszkaniec powiatu kieleckiego trafił do policyjnego aresztu. Policjanci przedstawili mu zarzuty oszustwa i usiłowania oszustwa. Prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego i zakazu opuszczania kraju.
 
W trakcie dalszych czynności śledczy ustalili dane drugiego mieszkańca powiatu kieleckiego, który odbierał gotówkę od oszukanych kobiet. Dzięki współpracy ze świętokrzyskimi policjantami, do kolbuszowskiego aresztu z kieleckiej komendy trafił 18-letni mężczyzna. On również usłyszał zarzuty popełnienia oszustw. Podczas policyjnego przesłuchania przyznał się do zarzucanych czynów. Decyzją sądu 18-latek najbliższy miesiąc spędzi w tymczasowym areszcie.
 
Policjanci odzyskali ponad 14 tys. złotych. W sprawie trwają dalsze czynności.
 
Policjanci apelują o rozsądek i rozwagę w sytuacji, gdy odbieramy tego typu telefony. Zachowajmy czujność, jeżeli ktoś prosi nas o pieniądze. Sprawdźmy podawane informacje lub poprośmy o pomoc bliską osobę.

(KWP w Rzeszowie / ms)
 

Film Fałszywi "wnuczkowie" w rękach Policji

Pobierz plik Fałszywi "wnuczkowie" w rękach Policji (format mp4 - rozmiar 2.46 MB)

Powrót na górę strony