Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudziła co najmniej 120 mln podatku VAT

Data publikacji 28.04.2016

4 członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się wyłudzaniem podatku VAT i praniem brudnych pieniędzy na wielką skalę zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, działając wspólnie z pracownikami wywiadu skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy. Zatrzymani to właściciele lub zarządzający podmiotami gospodarczymi, którzy będąc w „łańcuszku” kilkudziesięciu firm potwierdzali fikcyjne transakcje zakupu i sprzedaży oleju rzepakowego. Wszyscy już usłyszeli zarzuty i są pod dozorem policji. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci CBŚP z Bydgoszczy przeszukali również kilkanaście miejsc zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej osób podejrzanych w tej sprawie. Funkcjonariusze zabezpieczyli nośniki elektroniczne i dużą ilość dokumentacji księgowej, które zostaną poddane ekspertyzom i wykorzystane w kontrolach skarbowych.

Zatrzymanych, policjanci doprowadzili do Prokuratury Okręgowej we Włocławku, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw, poświadczania nieprawdy w dokumentacji dotyczącej obrotu olejem rzepakowym i podejmowania czynności w celu udaremnienia lub utrudnienia wykrycia przestępczego pochodzenia korzyści majątkowych związanych z popełnieniem czynów zabronionych. Prokurator nadzorujący śledztwo zastosował wobec zatrzymanych dozory policyjne i poręczenia majątkowe.

Aktualnie, w śledztwie prowadzonym przez bydgoskie CBŚP występuje 77 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie 230 zarzutów, zastosowano 7 aresztów tymczasowych, 29 dozorów i 54 poręczenia majątkowe. Ponadto zabezpieczono mienie o wartości ponad 52 milionów złotych.

W sprawie przewidywane są dalsze zatrzymania.

(CBŚP / mw)

Film Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudziła co najmniej 120 mln podatku VAT

Pobierz plik Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudziła co najmniej 120 mln podatku VAT (format mp4 - rozmiar 5.78 MB)

Powrót na górę strony