Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy „wnuczek” przechytrzony przez 78-lenią aktorkę, uczestniczkę programu prewencyjnego… jak nie dać się nabrać fałszywemu wnuczkowi

Data publikacji 28.04.2016

Policjanci Komisariatu Policji III w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali mężczyznę, który podając się za fałszywego „wnuczka” próbował oszukać starszą kobietę. Oszust nie wiedział jednak, że wybierając numer telefonu swojej ofiary dodzwoni się do…uczestniczki spotu programu prewencyjnego, która nie tylko nie dała się zwieść jego słowom ale sprytnie go przechytrzyła.

78-letnia pani Stefania jakiś czas temu uczestniczyła w nagraniu filmiku prewencyjnego. Wcielała się tam w rolę starszej kobiety, która pada ofiarą tzw. oszustwa na legendę. Film realizowała jedna z ogólnopolskich stacji telewizyjnych, natomiast pani Stefania grała w nim główną rolę.
78-latka wykazała się talentem aktorskim nie tylko podczas kręcenia filmu, ale także w rzeczywistości. Kiedy w poniedziałkowy poranek odebrała telefon stacjonarny i usłyszała w nim głos nieznajomego mężczyzny podającego się za jej wnuczka wiedziała, że pada ofiarą naciągacza. Rezolutna kobieta inteligentnie poprowadziła rozmowę z fałszywym „wnuczkiem”, upewniła się, że jej podejrzenia co do złych intencji mężczyzny są słuszne. Po odłożeniu słuchawki niezwłocznie poinformowała o całej sprawie Policjantów. Następnie odebrała jeszcze kilka telefonów od naciągacza, który podał jej m.in. szczegółowe informacje co do terminu i sposobu przekazania pieniędzy. Pani Stefania asekurowana przez mundurowych stawiła się w wyznaczonym miejscu, oraz do czasu aż policjanci wkroczyli do akcji i zatrzymali fałszywego wnuczka, perfekcyjnie odgrywała rolę oszukanej.

Zatrzymany oszust trafił do policyjnego aresztu. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

W wyniku dalszej pracy policjantów zebrano materiał dowodowy świadczący o udziale zatrzymanego w innych oszustwach. Po ocenie dowodów zebranych przez funkcjonariuszy sąd na wniosek policji i prokuratury zastosował wobec oszusta areszt tymczasowy

Pani Stefanii gratulujemy inteligencji i zaradności jaką wykazała się rozpoznając, że pada ofiarą oszusta. Gdyby nie szybka reakcja 78-latki, która nie tylko nie dala się zwieść naciągaczowi ale i pomogła krakowskim policjantom w jego zatrzymaniu, finał tej sprawy mógłby być zupełnie inny.

JAK UNIKNĄĆ TAKICH SYTUACJI?

W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw „metodą na wnuczka” małopolska policja apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi osobami. Wyobraźnia oszustów nie zna granic a wykorzystują oni najczęściej zaufanie, chęć pomocy, litość i "dobre serce" ludzi.

Jedną z metod oszustów, którą zastosowali sprawcy jest tzw. „metoda na litość”. Niejednokrotnie do mieszkania, najczęściej starszej osoby puka nieznajomy prosząc o coś do jedzenia lub picia, lub informując o śmierci bliskich osób, czy opłaceniu drogiej operacji.

Wszystkie opowiadane przez oszustów historie, to najczęściej twór ich wyobraźni, nie mający żadnego pokrycia z rzeczywistością. Poszkodowane osoby, najczęściej starsze, w dobrej wierze przekazują pieniądze, przygotowują posiłek czy coś do picia, gdy w tym czasie sprawcy okradają ich mieszkania.

Oszuści stają się jednak bardziej wyrafinowani i coraz częściej starają się uprawdopodobnić opisywane okoliczności udziałem kogoś zaufanego, np. policjanta. Przestępcy kontaktują się wówczas z potencjalną ofiarą i przedstawiają wymyśloną historię. Chwilę później oszuści ponownie dzwonią, a jeden z nich podaje się za policjanta ścigającego szajkę takich przestępców i prosi o przekazanie pieniędzy, aby sprawców zatrzymać na gorącym uczynku. Informuje również, że po „akcji” pieniądze wrócą do właściciela.

Informujemy, że żadne tego typu działania policji nie są organizowane przez telefon. Jeśli już - to policjanci przychodzą do konkretnej osoby. Mają wówczas obowiązek się wylegitymować. Więcej, mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nigdy nie korzystają w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli.

NALEŻY PAMIĘTAĆ, BY POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY OSOBIŚCIE, JAK I NIE WPUSZCZAĆ ICH DO MIESZKANIA.

Przypominamy, iż w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
Potwierdzić informację u innych członków rodziny.
Nie przekazywać pieniędzy osobom obcym.

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112, jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia swojemu dzielnicowemu.

(KWP Kraków / mm)

Film "Fałszywy wnuczek" zatrzymany

Pobierz plik "Fałszywy wnuczek" zatrzymany (format mp4 - rozmiar 20.17 MB)

Powrót na górę strony