Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejna realizacja i kolejne zatrzymania osób wyłudzających pieniądze metodą "na wnuczka"

Data publikacji 29.04.2016

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 42 do 48 lat. To mieszkańcy Lublina, Warszawy i okolic stolicy podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami metodą na tzw. wnuczka i policjanta. Kwota wyłudzonych przez nich pieniędzy szacowana jest na blisko 120 tys. zł. To kolejna w tym roku realizacja kryminalnych z Lublina i kolejne zatrzymania „fałszywych wnuczków.” Niespełna dwa miesiące temu rozbita została siatka kurierów działających na terenie całej Polski. Podejrzani mogli uczestniczyć w odbiorze i przekazaniu pieniędzy z około 50 przestępstw, które miały miejsce na terenie całego kraju. Straty mogą być szacowane na kwotę nawet 1,5 mln złotych.

W minioną środę, 27.04.br., policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie zatrzymali czterech mężczyzn. Policyjne działania prowadzonego były w Lublinie, Warszawie i okolicach stolicy. Zatrzymani to mieszkańcy woj. lubelskiego i mazowieckiego w wieku od 42-48 lat. 

Policyjna realizacja to efekt śledztwa prowadzonego przez policjantów z KWP w Lublinie i Prokuraturę Okręgową w Lublinie. Postępowanie dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej oszustw metodą na tzw. wnuczka i policjanta.

Sprawcy działali co najmniej od października 2014 roku. Pokrzywdzone osoby to mieszkańcy Lublina, Poznania, Wrocławia Bydgoszczy i okolic. W grupie istniał podział ról. Jeden z zatrzymanych, 42 latek spod Warszawy, kierował działalnością przestępczą. Inni zajmowali się telefonowaniem do wytypowanych, potencjalnych ofiar. Kolejni werbowali tzw. słupów do odbioru pieniędzy bądź sami, w umówionym miejscu i czasie, odbierali gotówkę. Oszuści wykorzystywali łatwowierność pokrzywdzonych osób. Podawali się za członków rodziny, prosili o pomoc i pilną pożyczkę na załatwienie formalności związanych np. z wypadkiem. Często stosowano także metodę na tzw. policjanta. Osoby pokrzywdzone przekazywały rzekomym funkcjonariuszom pieniądze sądząc, że same uczestniczą w akcji wymierzonej przeciwko przestępcom i  tym samym pomagają policji.

Podczas zatrzymania i przeszukań policjanci zabezpieczyli gotówkę w kwocie blisko 10 tys. zł., odznakę z napisem Policja oraz telefony komórkowe.

Przez ostatnie dwa dni z zatrzymanymi wykonywane były czynności procesowe. Ustalano role każdego z nich w tym przestępczym procederze. Wszyscy podejrzani doprowadzenia zostali do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzuty.

Mężczyźni w przeszłości wchodzili już w konflikt z prawem. Na swoim koncie mają przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu, przeciwko mieniu, a także przestępstwa narkotykowe. Jeden z podejrzanych nie zdążył zbytnio nacieszyć się wolnością. 42-letni mieszkaniec Lublina 22 kwietnia wyszedł z Zakładu Karnego, gdzie odsiadywał karę pozbawienia wolności.

To kolejna już w tym roku realizacja policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP wymierzona w oszustów. Niespełna dwa miesiące temu w ręce kryminalnych wpadli trzej kurierzy, działający na terenie całej Polski. Do zatrzymania doszło na terenie woj.warmińsko – mazurskiego. Wówczas odzyskano ponad 60 tys. zł pochodzących z przestępstw. W styczniu do tej sprawy zatrzymany został mieszkaniec województwa lubuskiego. Z ustaleń policjantów wynika, że podejrzani mogli uczestniczyć w odbiorze i przekazaniu pieniędzy z około 50 przestępstw, które miały miejsce na terenie całego kraju. Straty mogą być szacowane na kwotę nawet 1,5 mln złotych.

W 2015 roku na ternie województwa lubuskiego doszło do ponad 80 przestępstw popełnionych metodą na wnuczka. Podejrzanym przedstawiono ponad 90 zarzutów.  W pierwszym kwartale tego roku odnotowaliśmy 30 takich przestępstw. W efekcie naszych czynności podejrzani usłyszeli ponad 50 zarzutów. Wobec podejrzanych stosowane były zarówno areszty jak i poręczenia majątkowe.

Przy tej okazji po raz kolejny apelujemy o ostrożność i przypominamy. Oszuści często podają się również za pracowników różnych firm i instytucji, ostatnio także za policjantów.  Przekazują informację o rzekomym zatrzymaniu kogoś z rodziny, oferują pomoc w trakcie prowadzonego postępowania.  Pamiętajmy, w żadnym przypadku funkcjonariusz Policji nie może żądać, ani przyjmować pieniędzy za korzystne zakończenie sprawy. W przypadku podobnych sytuacjach należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką Policji.

Aby ustrzec się przed tego typu oszustwem, należy przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają trafić pieniądze. W ten sposób można się upewnić, czy rzeczywiście to nasz krewny zwracał się z prośbą o pomoc finansową.

Zastosujmy się do kilku podstawowych zasad w takich sytuacjach:

- nie przekazujmy żadnych pieniędzy obcym osobom,

- o takich przypadkach natychmiast informujmy Policję,

- przekażmy takie informacje członkom swojej rodziny, osobom starszym czy też sąsiadom, aby mieli świadomość w jaki sposób działają "fałszywi kuzyni".

(KWP Lublin / mm)

Powrót na górę strony