Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy "wnuczek" zatrzymany

Data publikacji 10.05.2016

Policjanci zatrzymali mężczyznę, wyłudzającego pieniądze metodą na tzw. wnuczka. To 25-letni mieszkaniec gm. Zamość. Suma wyłudzonych przez niego pieniędzy szacowana jest na blisko 280 tys. zł. Zatrzymany odbierał pieniądze z mieszkań pokrzywdzonych starszych osób. To kolejny zatrzymany w ostatnim czasie, wyłudzający w ten sposób pieniądze. Wczoraj 25-latek został tymczasowo aresztowany.

W minioną niedzielę policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie, wspólnie z funkcjonariuszami zajmującymi się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu KMP w Lublinie, zatrzymali młodego mężczyznę wyłudzającego pieniądze na tzw. wnuczka lub krewnego.

Policjanci ustalili, że oszustem jest mieszkaniec gm. Zamość w wieku 25 lat. Zatrzymany odbierał pieniądze z mieszkań pokrzywdzonych starszych osób. W jednym przypadku była to złota biżuteria. Po odbiorze przekazywał pieniądze dalej, kolejnym osobom. Mężczyzna ten działał co najmniej od 14 marca br. do 25 kwietnia br. Pokrzywdzone osoby to mieszkańcy Zamościa, Krasnegostawu, Izbicy, Kraśnika, Lublina i Przemyśla.

Suma wyłudzonych przez niego pieniędzy przekroczyła 280 tys. zł. Policjanci wystąpili z  wnioskiem o areszt tymczasowy dla zatrzymanego. Podejrzany został doprowadzony wczoraj do Prokuratury Rejonowej Lublin - Północ w Lublinie, gdzie usłyszał zarzuty. Na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Po raz kolejny apelujemy o ostrożność i przypominamy: oszuści często podają się również za pracowników różnych firm i instytucji, ostatnio także za policjantów. Przekazują informację o rzekomym zatrzymaniu kogoś z rodziny, oferują pomoc w trakcie prowadzonego postępowania. Pamiętajmy, w żadnym przypadku funkcjonariusz Policji nie może żądać, ani przyjmować pieniędzy za korzystne zakończenie sprawy. W przypadku podobnych sytuacjach należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką Policji.

Aby ustrzec się przed tego typu oszustwem, należy przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają trafić pieniądze. W ten sposób można się upewnić, czy rzeczywiście to nasz krewny zwracał się z prośbą o pomoc finansową.

(KWP w Lublinie / ms)

Film Fałszywy "wnuczek" zatrzymany

Pobierz plik Fałszywy "wnuczek" zatrzymany (format mp4 - rozmiar 3.33 MB)

Powrót na górę strony