Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita zorganizowana grupa wyłudzająca pieniądze „na wnuczka”

Data publikacji 12.05.2016

7 osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się oszustwami „na wnuczka” na terenie całego kraju zatrzymali policjanci radomskiego CBŚP . Funkcjonariusze ustalili, że grupa działała około 3 lat i ma na swoim koncie co najmniej kilkadziesiąt przestępstw. Straty spowodowane jej działalnością wynoszą około 2 mln złotych. Sześciu osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwa. Za te czyny grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci radomskiego CBŚP, działający pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie ustalili skład grupy i role, jakie w niej pełnią poszczególne osoby.

Członkowie tej grupy wyspecjalizowali się w wyłudzaniu pieniędzy od osób starszych, podając się za członków rodziny lub za funkcjonariusza. Przestępstwo polega na kontakcie telefonicznym ze starszą osobą do której początkowo zwracają się „babciu” lub „dziadku” i czekają na podanie imienia wnuczka którym posługują się w trakcie dalszej rozmowy. Gdy osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia  z członkiem rodziny, prowadzący rozmowę pod legendą wypadku samochodowego, zatrzymania przez policję lub pożyczki, prosi o pieniądze. Gdy osoba pokrzywdzona jest gotowa przekazać pieniądze, sprawca wysyła czekającego w danej miejscowości kuriera po odbiór pieniędzy.

Zebrane materiały i wyjaśnienia osób dotychczas zatrzymanych pozwoliły stwierdzić, że osoba zlecająca popełnianie przestępstw rekrutowała kurierów na podstawie ogłoszeń o pracę.

Ogłoszenia zamieszczane były na portalach internetowych. Osoby, które zdecydowały się na podjęcie pracy były werbowane pod legendą kuriera w firmie transportowej. W rzeczywistości  zatrudniane były do odbioru pieniędzy od osób poszkodowanych, przewozu ich i przekazania kolejnym osobom. „Kurierzy” dostawali instrukcje, gdzie mają odebrać pieniądze oraz gdzie mają je przekazać.

Na podstawie postanowień Prokuratury Okręgowej w Warszawie, funkcjonariusze CBŚP zatrzymali  na terenie województw mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego 7 osób w wieku od 20 do 60 lat, które brały udział w tym procederze.

Sześciu  osobom postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i zarzuty oszustwa.

Cztery osoby zastały tymczasowo aresztowane, dwie osoby objęto dozorem policji.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci ustalają okoliczności kolejnych przestępstw popełnionych w związku z funkcjonowaniem grupy przestępczej, w skład której wchodziły zatrzymane osoby.

(CBŚP / ms)

Film Rozbita zorganizowana grupa wyłudzająca pieniądze „na wnuczka”

Pobierz plik Rozbita zorganizowana grupa wyłudzająca pieniądze „na wnuczka” (format mp4 - rozmiar 5.24 MB)

Powrót na górę strony