Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny konwój zatrzymanych przybył do Polski

Data publikacji 13.05.2016

Po raz kolejny polscy policjanci zorganizowali konwój zatrzymanych. Na pokładzie wojskowego samolotu CASA powróciły do Polski 22 osoby poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości. Od początku 2016 roku w ramach konwojów zbiorczych przetransportowano do kraju już 237 osób. Wśród sprowadzonych znaleźli się m.in. podejrzewani o dokonanie najcięższych przestępstw, takich jak zabójstwa czy rozboje.

Policjanci z Wydziału Konwojowego Biura Prewencji KGP systematycznie organizują konwoje osób zatrzymanych poza granicami kraju. Jedną z metod realizacji tego typu zadań są konwoje zbiorcze, wykonywane samolotami wojskowymi. Pozwala to na jednoczesne przetransportowanie większej liczby osób poszukiwanych przez polski wymiar sprawiedliwości oraz na obniżenie kosztów eskorty.

12 maja br. zrealizowano kolejny konwój zatrzymanych, którzy usiłowali ukryć się w Wielkiej Brytanii. Na pokładzie samolotu wojskowego CASA do kraju wróciły 22 osoby. Wśród nich znalazło się dwóch mężczyzn, podejrzewanych o popełnienie najcięższych przestępstw - Piotr K. i Mariusz F.

Piotr K. był poszukiwany europejskim nakazem aresztowania od ponad 8 lat. Podejrzewany jest o rozbój, usiłowanie zabójstwa i zabójstwo - we wrześniu 2008 r. w Kielcach miał dokonać zabójstwa kibica kieleckiej drużyny piłkarskiej. Mężczyzna był na liście najbardziej poszukiwanych polskich przestępców. Policjanci ustalili, że opuścił on terytorium Polski i ukrywa się na terenie Unii Europejskiej. W działania włączony został Interpol. Dzięki dobrej współpracy polskich policjantów z brytyjskimi funkcjonariuszami, podejrzewany został zatrzymany na początku 2016 r. w Wielkiej Brytanii.

Za Mariuszem F. Sąd Okręgowy w Warszawie wystawił dwa europejskie nakazy aresztowania. Mężczyzna poszukiwany był m.in. za rozbój z użyciem broni palnej oraz ukrywanie osoby poszukiwanej listem gończym. Mariusz F. jest w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności w Anglii. Podejrzany usłyszał wyrok 30 lat pozbawienia wolności za zabójstwo i 27 lat za usiłowanie zabójstwa. Obu zbrodni dopuścił się na terenie Wielkiej Brytanii. Został tymczasowo przekazany do Polski, aby odpowiedzieć za przestępstwa popełnione na terenie kraju.

Zrealizowany konwój jest kolejnym przykładem na to, że nawet ucieczka za granicę nie pozwala na uniknięcie odpowiedzialności. Profesjonalne działania policjantów z Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP i wzorowa wymiana informacji z funkcjonariuszami z innych państw pozwalają na coraz skuteczniejsze poszukiwania i zatrzymania podejrzewanych.

Realizacja konwojów przez policjantów z Komendy Głównej Policji nie byłaby możliwa bez pomocy Sił Powietrznych, jak również wsparcia funkcjonariuszy z Komendy Stołecznej Policji.

KGP / ms

  • Kolejny konwój zatrzymanych przybył do Polski #1
  • Kolejny konwój zatrzymanych przybył do Polski #2
  • Kolejny konwój zatrzymanych przybył do Polski #3
  • Kolejny konwój zatrzymanych przybył do Polski #4
  • Kolejny konwój zatrzymanych przybył do Polski #5
  • Kolejny konwój zatrzymanych przybył do Polski #6

Film Kolejny konwój zatrzymanych przybył do Polski

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Kolejny konwój zatrzymanych przybył do Polski (format flv - rozmiar 7.13 MB)

Powrót na górę strony