Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znamy najlepszych policyjnych wodniaków w kraju! Podsumowanie III Ogólnopolskich Zawody Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym

Data publikacji 12.05.2016

17 załóg policyjnych wodniaków z całej Polski, pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, rywalizowało na Warmii i Mazurach w ratownictwie wodnym. Wśród nich najlepsi okazali się reprezentanci dolnośląskiej policji, którzy po ostatniej konkurencji zawodów wyprzedzili w klasyfikacji generalnej swoich kolegów ze Szczecina i Gdańska. Reprezentanci warmińsko-mazurskiej policji zajęli 8. miejsce.

Od wtorku do środy, 10-11.05.2016 r., 17 drużyn reprezentujących wszystkie komendy wojewódzkie policji z kraju oraz Komendę Stołeczną Policji rywalizowało w III Ogólnopolskich Zawodach Funkcjonariuszy Policji w ratownictwie wodnym. Organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie we współpracy z Komendą Główną Policji. Zawody honorowym patronatem objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.

Pierwszy dzień – zawody na basenie

We wtorek, 10.05.2016 r. uczestnicy zawodów stawili się na pływalni w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Tam odbyły się dwie konkurencje basenowe.

Zawodnicy musieli przepłynąć wpław 50 metrów - z czego 16 pod wodą, osiągając przy tym jak najlepszy czas. Podczas drugiej konkurencji zawodnicy ponownie musieli przepłynąć 50 metrów. Jednak tym razem w połowie dystansu musieli zanurkować i wyłowić z dna manekina, którego następnie musieli holować na dystansie 25 metrów, w taki sposób, jakby holowali człowieka.

Po zakończeniu konkurencji basenowych zawodnicy wrócili do Mrągowa, gdzie wieczorem napisali test ze specjalistycznej wiedzy składający się z 40 pytań.

Drugi dzień – na otwartych wodach

W środę, 11.05.2016 r., w kolejnym dniu zmagań, zawodnicy stawili się nad jeziorem Czos w Mrągowie. Tam odbyła się najbardziej widowiskowa część zawodów – rajd łodziami motorowymi.

Zawodnicy startowali z pomostu, skąd po dostaniu się do łódki i wystartowaniu mieli do pokonania slalom między przygotowanymi bojami. Na końcowym etapie slalomu czekał na nich przygotowany manekin, którego musieli podjąc z wody i z nim na opkładzie dojechać do mety. Decydującym elementem w tej konkurencji był czas jej pokonania.

Wszyscy są zwycięzcami

Po dwóch dniach bardzo intensywnych zmagań wszystko było już jasne. Warmia i Mazury okazały się bardzo gościnne i szczęśliwe szczególnie dla policjantów z odległych województw.

W klasyfikacji drużynowej podium ukształtowało się następująco:

I MIEJSCE zajęli reprezentujący KWP we Wrocławiu

 • asp. Krzysztof Senk
 • st. post. Piotr Połeć

II MIEJSCE zajęła drużyna z KWP w Szczecinie

 • mł. asp. Łukasz Pańczyszyn
 • sierż. sztab. Robert Ratkowski

III MIEJSCE zajęli reprezentanci KWP w Gdańsku

 • sierż. sztab. Łukasz Malinowski
 • st. sierż. Maciej Wąsicki

Policjanci otrzymali - w zależności od zajętego miejsca - złote, srebrne i brązowe medale Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie i Zarządu NSZZP oraz nagrodę pieniężną Komendanta Głównego Policji.

Dodatkowo drużyna, która zjęła I miejsce, otrzymała Puchar ufundowany przez Wojewodę Warmińsko–Mazurskiego.

Kolejne miejsca w klasyfikacji generalnej zajęły reprezentujące drużyny:
4.    KWP w Kielcach
5.    KWP w Krakowie
6.    KWP w Katowicach
7.    KWP w Lublinie
8.    KWP w Olsztynie
9.    Komenda Stołeczna Policji
10.    KWP w Białymstoku
11.    KWP w Gorzowie Wielkopolskim
12.    KWP w Opolu
13.    KWP w Łodzi
14.    KWP w Poznaniu
15.    KWP w Bydgoszczy
16.    KWP w Radomiu
17.    KWP w Rzeszowie

Sukces drużynowy przełożył się także na wyniki końcowe w klasyfikacji indywidualnej.

Najlepszymi zawodnikami III Ogólnopolskich Zawodów Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym okazali się:

    I MIEJSCE: asp. Krzysztof Senk reprezentujący KWP we Wrocławiu
    II MIEJSCE: mł. asp. Paweł Janik z KWP w Lublinie
    III MIEJSCE: mł. asp. Łukasz Pańczyszyn z KWP w Szczecinie.

Zawodnicy, którzy zjęli miejsca na podium w klasyfikacji indywidualnej, otrzymali Puchar Prezesa WOPR w Olsztynie, nagrodę pieniężna Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, nagrodę pieniężna Komendanta Głównego Policji, oraz medal Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie i Zarządu NSZZ Policjantów w Olsztynie.

Na podkreślenie zasługuje fakt, ze w gronie wszystkich zawodników znalazły się także dwie policjantki. Swoją rywalizacją i osiągniętymi wynikami udowodniły, że stwierdzenie „słaba płeć” nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Reprezentantka Komendy Stołecznej Policji: st. post. Katarzyna Kowalczyk – w końcowej indywidualnej klasyfikacji zawodów zajęła 9. miejsce, wyprzedzając w niej 24 swoich kolegów oraz reprezentującą KWP w Poznaniu: st. sierż. Monikę Murawską, która zajęła miejsce 32.

Każdy z biorących udział w zawodach funkcjonariuszy, zasługuje na wyróżnienie i podkreślenie ich ciężkiej i wymagającej służby, dlatego wszyscy zawodnicy biorący udział w  zawodach otrzymali pamiątkowy brązowy medal Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie i Zarządu NSZZP za uczestnictwo w III Ogólnopolskich Zawodów w Ratownictwie Wodnym Policjantów.

Nie tylko zawody

W tym czasie w okolicy molo przy Placu im. Jana Pawła II w Mrągowie, ustawione zostały stoiska policyjne oraz WOPR, przy których publiczność zawodów miała okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat zagadnień związanych z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą. Ponadto na specjalnie przygotowanym stanowisku profilaktycznym Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie, można było zobaczyć m.in. sprzęt, którym posługują się policjanci w codziennej pracy. Swoje stanowisko przygotowali także funkcjonariusze sekcji Antyterrorystycznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, a tam m.in. ambulans pirotechniczny, kombinezon i robota.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie przyjechali na miejsce zawodów ze swoim pojazdem profilaktycznym, wyposażonym w tor rowerowy. Tam najmłodsi mogli sprawdzić umiejętności bezpiecznej jazdy na jednośladzie.

Ratownicy z WOPR prowadzili na swoim stanowisku prelekcje z zakresu prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dorosłego człowieka i dziecka. Pod ich okiem na specjalnych manekinach chętni ćwiczyli swoje umiejętności.

Zawodowe doskonalenie funkcjonariuszy

Ogólnopolskie Zawody Funkcjonariuszy Policji to jeden z istotnych elementów składowych systemu doskonalenia funkcjonariuszy pełniących służbę na wodach i terenach przywodnych przed sezonem letnim, jak również możliwość wymiany doświadczeń w zakresie metod interwencyjnych podejmowanych przez mundurowym w tym obszarze.

To także znakomita okazja dla publiczności zawodów do tego, by z bliska zobaczyć jak wygląda praca funkcjonariuszy i ratowników, a także okazja do tego, by przypomnieć sobie jak powinien wyglądać bezpieczny wypoczynek nad wodą.

Zawodnikom podczas zawodów patronowali także: Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Starosta Mragowski Antoni karaś, Burmistrz Miasta Mrągowo Otolia Siemieniec,  Wójt Gminy Mrągowo Jerzy Krasiński, Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów, WOPR. Patronatem medialnym zawody objęła TVP Olsztyn oraz Radio Olsztyn.

(KWP w Olsztynie / mw)

 • Zawody na jeziorze Czos
 • Wręczanie wyróżnień
 • Wręczanie wyróżnień
 • Zwycięzka drużyna
 • Zwycięzka drużyna w łódce
 • Zdjęcie grupowe

Film Znamy najlepszych policyjnych wodniaków w kraju! Podsumowanie III Ogólnopolskich Zawody Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym

Pobierz plik Znamy najlepszych policyjnych wodniaków w kraju! Podsumowanie III Ogólnopolskich Zawody Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym (format mp4 - rozmiar 17.34 MB)

Powrót na górę strony