Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zatrzymania osób wyłudzających pieniądze metodą "na policjanta"

Data publikacji 17.05.2016

Przestępcy działający metodą „na wnuczka”, nie mogą czuć się bezkarne. Efektem intensywnej pracy policjantów Komendy Rejonowej Policji Warszawa II jest błyskawiczne ustalenie i zatrzymanie osób wyłudzających pieniądze. Od początku tego roku funkcjonariusze zatrzymali już 14 osób podejrzanych o oszukanie starszych osób. Wobec 12 z nich sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Praca przy rozpracowywaniu oszustów działających metodą „na policjanta CBŚ” nie jest łatwa. Zdarza się, że sprawcy takich przestępstw, dzięki swojej bezwzględności zyskują spore kwoty pieniędzy od starszych osób, które przekonywane są przez nich o tym, że biorą udział w akcji, dzięki której oszuści zostaną zatrzymani. Pokrzywdzeni tym czasem nie zdają sobie sprawy, że w ciągu kilku minut tracą dorobek swojego życia.

Od początku tego roku funkcjonariusze zatrzymali już 14 osób oszukujących starsze osoby. Policyjne realizacje to efekt działań mokotowskich, ursynowskich i wilanowskich policjantów skierowane na działalność zorganizowanych grupy przestępczych dokonujących oszustw metodą na tzw. wnuczka i policjanta.

To już kolejne zatrzymanie podejrzanych działających metodą "na wnuczka" w ostatnim czasie. Kryminalni z Ursynowa w miniony poniedziałek wytypowali kolejne osoby wchodzące w skład grupy trudniącej się takimi oszustwami. Z ustaleń policjantów wynika,  że pod koniec kwietnia tego roku do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna podając się za funkcjonariusza policji i poinformował, że wartościowe przedmioty, które ma w domu oraz pieniądze zgromadzone na koncie bankowym są zagrożone. Oszust powiedział kobiecie, że nie straci ona swoich oszczędności jeśli mu je przekaże,  a on wszystkie przedmioty zabezpieczy.

Dla bezpieczeństwa kazał wypłacić pieniądze z banku lub wziąć kredyt by pomóc policji w prowadzonej sprawie, a następnie pozostawić je we wskazanym miejscu. Kobieta wzięła w banku kredyt na 30 tys. złotych, by przekazać je zgodnie z instrukcją fałszywego policjanta. Na szczęście w porę zorientowała się, że może paść ofiarą oszusta i ostatecznie pieniędzy nie przekazała. O wszystkim zaalarmowała funkcjonariuszy z ursynowskiego komisariatu. Wtedy podczas przygotowanej zasadzki, w ręce policjantów wpadł 22-letni Patryk K.

Pracujący nad sprawą funkcjonariusze dowiedli, że w przestępczym procederze pomagała 36-letnia Katarzyna K. i 33-letni Łukasz B. Oboje zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty usiłowania oszustwa. Ponadto jak ustalili śledczy to nie jedyne przestępstwo jakie może mieć na swoim koncie 33-latek. Zebrany materiał wskazuje na to, że dzień wcześniej mężczyzna wyłudził od kobiety 60 tys. złotych. Wobec Katarzyny K. i Łukasza B. sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.

Za oszustwo może grozić kara do 8 lat więzienia.

(KSP / mm)

 

Powrót na górę strony