Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Okradali internetowe konta bankowe

Data publikacji 21.12.2007

Policjanci z Wrocławia, wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Głównej, rozpracowali grupę oszustów internetowych. Jak ustalili, przestępcy wyłudzali od klientów jednego z banków dane dostępowe do ich kont internetowych. Korzystając ze zgromadzonych tam środków płacili za zakupy robione w sieci. Wszystko wskazuje na to, że mogli uzyskać dane nawet o 250 klientach, którzy nierozważnie udostępnili przestępcom tak istotne informacje. Trzej zatrzymani oszuści wkrótce staną przed sądem.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej we Wrocławiu od pewnego czasu zbierali informacje o oszustach grasujących w sieci. Z ustaleń śledczych wynikało, że przestępcy podszywali się pod stronę internetową jednego z banków. Działali bardzo szybko. W krótkim czasie rozesłali e-maile do kilkudziesięciu tysięcy klientów z całego kraju. Pod pozorem weryfikacji informacji, zdobywali dane dostępowe do osobistych kont bankowych. W ten sposób uzyskali wiadomości o rachunkach bankowych około 250 klientów. Zdobywali tym samym bezpośredni dostęp do prywatnych, internetowych kont bankowych. Potem sprawcy robili w sieci zakupy. Za kupione towary płacili pieniędzmi pochodzącymi z okradzionych kont. Dziś policjanci z Wrocławia, wspólnie z funkcjonariuszami z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, zatrzymali trzech oszustów. Dzięki błyskawicznej akcji przestępcy zdołali okraść jedynie kilka osób. Straty, jakie ponieśli klienci banku szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Policjanci zabezpieczyli zamówiony towar zamówiony przez przestępców w sklepach internetowych oraz komputery wykorzystywane przez nich do przestępczego procederu. Podejrzanym grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Warto zauważyć, że w tym wypadku nie zawiódł system bankowy. Działalność oszustom ułatwiła nierozważność klientów, którzy udostępnili przestępcom dane dostępowe do swoich rachunków bankowych.

Powrót na górę strony