Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja „Moje Bezpieczne? Dziecko” w Bielsku-Białej

Data publikacji 18.05.2016

„W zeszłym roku na Śląsku doszło do około 250 przypadków wykorzystania seksualnego dzieci. Większość przypadków nigdy nie zostaje jednak ujawniona, albo ujawniana jest po latach” - tymi słowami zwróciła się st. asp. Dorota Nakonieczna do obecnych na konferencji „Moje bezpieczne? Dziecko”, która odbyła się wczoraj w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej.

Konferencja zorganizowana została przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz Dyrektora Regionalnego Ośrodka Metodyczno – Edukacyjnego Metis w Katowicach. Jest ona częścią kampanii społecznej „Moje Bezpieczne? Dziecko” zaplanowanej na lata 2016-2018, podejmującej problem wykorzystywania seksualnego dzieci, pornografii dziecięcej i handlu organami. Uczestniczyli w niej przedstawiciele bielskiego magistratu, nauczyciele najmłodszych klas i wychowawcy przedszkoli, przedstawiciele służby zdrowia, sądu i prokuratury oraz bielskich stowarzyszeń, którzy zostali zapoznani z problematyką bezpieczeństwa dzieci w kontekście wykorzystania seksualnego.

Aleksandra Kruszyńska - psycholog, nauczyciel-konsultant ROM-E Metis w Katowicach zaprezentowała podstawowe cele kampanii, m.in. podnoszenie świadomości związanej z problematyką bezpieczeństwa dzieci, w szczególności w obszarze wykorzystania seksualnego. St. asp. Dorota Nakonieczna z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach omówiła aspekty prawne obrazujące skalę zjawiska, karalność oraz rozpoznawanie wykorzystania oraz podejmowanie działań wpływających na poprawę bezpieczeństwa najmłodszych. Psychologowie Ewa Kustwan-Mróz i Mirosława Bochner z ROM-E Metis w Katowicach poruszyły problematykę związaną z genezą pedofilii i mechanizmami tego zaburzenia. Przedstawiły profil pedofila, a także czynniki zagrażające w środowisku dziecka. Zaprezentowały istotę, objawy i skutki wykorzystywania seksualnego dziecka. Swoimi doświadczeniami wynikającymi z przesłuchań małoletnich podzieliła się także sędzia Magdalena Niemiec z Sądu Rejonowego w Chorzowie, która omówiła problematykę ochrony dziecka w procesie karnym.

Kolejne spotkania w ramach konferencji regionalnych zaplanowano na dzień 30 maja w Żorach oraz 6 czerwca w Częstochowie.

(KWP Katowice / mm)

  • policjanci jako uczestnicy konferencji
  • słuchacze konferencji
  • policjant wygłasza prelekcję
  • prelegentka na konferencji
  • prelegentka na konferencji
  • policjantka wygłasza prelekcję

Film Konferencja „Moje Bezpieczne? Dziecko”

Pobierz plik Konferencja „Moje Bezpieczne? Dziecko” (format mp4 - rozmiar 18.2 MB)

Film Konferencja „Moje Bezpieczne ? Dziecko”

Pobierz plik Konferencja „Moje Bezpieczne ? Dziecko” (format mp4 - rozmiar 19.52 MB)

Powrót na górę strony