Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Reaguj! Nie bądź obojętny na krzywdę dziecka

Data publikacji 04.06.2016

Każdy może stać się ofiarą przemocy fizycznej, czy emocjonalnej. Jednak to dzieci są szczególnie wrażliwe na agresję, w tym przemoc domową lub szkolną, poniżanie i wyzwiska. W trosce o dzieci i młodzież, narażone na przemoc domową, przypominamy jak można pomóc i ponawiamy nasz apel o aktywność na przejawy przemocy wobec najsłabszych. Dzisiaj, 4 czerwca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji.

Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji ustanowiono 19 sierpnia 1982 roku na specjalnej sesji ONZ. Międzynarodowy Dzień Przeciw Agresji, obchodzony jest na świecie od wielu lat. W Polsce jest praktycznie nieznany. Tym bardziej wymaga podkreślenia i zaapelowania do społeczeństwa.Nie zawsze wiemy jak się zachować w sytuacji, kiedy dowiadujemy się o dziecku doświadczającym psychicznej bądź fizycznej agresji. Jednak nie oznacza to, że każdy z nas może przejść obojętnie obok małego człowieka doświadczającego przemocy.

KWP zs. w Radomiu 4 czerwca szczególnie zwraca uwagę na problem krzywdzenia dzieci. A zatem apeluje i przypomina, że to od nas, dorosłych, zależy los każdego młodego człowieka, który bardzo często  jest zbyt słaby, aby obronić się sam.

Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, prowadzi wiele akcji, które mają na celu przeciwdziałanie przemocy i agresji. Jednym z takich działań nastawionych na szczególne uwrażliwienie na sytuację dzieci, jest opracowanie programu pn.: „Jest z nami DZIECKO!”, który funkcjonuje od stycznia 2015 roku. Naszymi partnerami w realizacji projektu są: Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Mazowieckie Kuratorium Oświaty oraz Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Współpraca policjantów ze środowiskiem przedstawicieli służby zdrowia – w tym przede wszystkim pielęgniarek i położnych mających częsty i bezpośredni kontakt ze społeczeństwem – jest dla systemu przeciwdziałania przemocy niezwykle ważna.Zakończony został cykl szkoleniowy dla przedstawicieli służby zdrowia. W bieżącym roku planowane jest rozpoczęcie kolejnych szkoleń z zakresu przemocy.

Takie dni jak 4 czerwca są szczególnie istotne w kalendarzu, gdyż powinny uwrażliwiać ludzi na sytuację małoletnich. Niech taka data w kalendarzu zapisze się również w sercu każdego z nas, aby zarówno tego dnia, jak również w pozostałe dni roku pamiętać o ofiarach agresji i czynić wszystko, aby takich aktów przemocy i agresji było w naszym społeczeństwie jak najmniej.                        

(KWP w Radomiu / mw)

Powrót na górę strony