Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zatrzymania osób wyłudzających pieniądze metodą "na wnuczka"

Data publikacji 08.06.2016

Kryminalni z KWP w Lublinie zatrzymali dwóch mężczyzn, podejrzewanych o oszustwa metodą "na wnuczka oraz policjanta". 23-latek został zatrzymany w okolicach Elbląga, drugi wpadł w ręce policjantów w Krakowie. Mężczyźni należeli do dwóch różnych grup, zajmujących się oszustwami na terenie całego kraju. Kolejne zatrzymania to efekt śledztw, prowadzonych przez policjantów z KWP w Lublinie i Prokuraturę Okręgową w Lublinie.

23-latek został zatrzymany przez kryminalnych z KWP Lublin w miejscu zamieszkania w okolicach Elbląga. Wczoraj został doprowadzony do prokuratury i sądu, który zastosował wobec niego tymczasowy areszt. Mężczyzna odbierał pieniądze od osób starszych, które dały się oszukać metodą na wnuczka lub policjanta, a następnie przekazywał je kolejnemu kurierowi.

23-latek działał w grupie osób, która została rozbita przez kryminalnych w lutym br. Z ustaleń policjantów wynika, że zatrzymane osoby mogły uczestniczyć w odbiorze i przekazaniu pieniędzy z około 50 przestępstw, które miały miejsce na terenie całego kraju. Straty mogą być szacowane na kwotę nawet 1,5 mln złotych. Na tym etapie prowadzonych czynności ustalono, że jeden z kurierów uczestniczył w przekazaniu pieniędzy z ponad 30 oszustw. Miały one miejsce m.in.: w Toruniu, Płocku, Iławie, Grudziądzu, czy Radomiu. Największe dotychczas straty poniósł mieszaniec Gdańska, przekazując oszustom ponad 300 tys. zł.

Drugi z zatrzymanych mężczyzn to 38-latek, który działał w grupie oszustów, zatrzymanych przez kryminalnych w kwietniu br. w Krakowie. Mężczyzna odbierał pieniądze m.in. od mieszkanki Ryk. Oszuści wykorzystywali łatwowierność pokrzywdzonych osób. Podawali się za członków rodziny, prosili o pomoc i pilną pożyczkę na załatwienie formalności związanych np. z wypadkiem. Często stosowano także metodę na tzw. policjanta. Osoby pokrzywdzone przekazywały rzekomym funkcjonariuszom pieniądze sądząc, że same uczestniczą w akcji wymierzonej przeciwko przestępcom i tym samym pomagają Policji.

(KWP w Lublinie / ms)

Powrót na górę strony