Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Współpraca polsko-niemiecka zaowocowała rozbiciem grupy przestępczej złodziei tirów

10 osób podejrzanych o działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się kradzieżami ciągników siodłowych zatrzymali policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z Łodzi przy udziale funkcjonariuszy policji Landu Brandenburgii. Tiry były kradzione w Niemczech, a później trafiały do Polski, gdzie były legalizowane. Zatrzymania miały miejsce w województwach łódzkim, mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Dotychczas funkcjonariusze odzyskali 9 ciągników i 4 naczepy o wartości 4 mln zł.

W akcji zatrzymania wzięło udział 90 policjantów z CBŚP z Łodzi, Poznania, Częstochowy i Katowic oraz biegli z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Nadzór nad nią ma Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Jak ustalili policjanci CBŚP, grupa działa od lutego 2015 roku, a w jej skład wchodziły osoby, które kradły pojazdy, dostarczały moduły elektroniczne, dzięki którym uruchamiano pojazdy, czy zajmowały się paserstwem. Najmłodszy z jej członków miał 25 lat, najstarszy zaś 65 lat. Grupą kierował 38-latek. Funkcjonariusze ustalili, że członkowie grupy ukradli blisko 60 zestawów (ciągnik siodłowy+naczepa) na terytorium Niemiec.

W sprawie powołano międzynarodowy zespół śledczy (tzw. JIT), w którym uczestniczą funkcjonariusze Zarządu w Łodzi CBŚP i prokuratorzy z łódzkiej prokuratury nadzorującej śledztwo oraz prokuratorzy i policjanci Landu Brandenburgii i Saksonii.

Śledztwo w sprawie prowadzone jest od początku 2015 roku. Dotychczas przedstawiono 151 zarzutów 28 osobom, w tym jeden zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz 21 zarzutów udziału w takiej grupie. Wobec 16 podejrzanych zastosowano tymczasowe aresztowanie, a wobec 11 dozory policji.

Dotychczas policjanci odzyskali łącznie 9 ciągników siodłowych, 4 naczepy i części samochodowe wartości około 4 mln zł. Ponadto kolejne zabezpieczone pojazdy i części samochodowe nadal badane są przez biegłych. Na poczet przeszłych kar zabezpieczono od podejrzanych mienie o łącznej wartości 4 mnl zł.

To nie koniec zatrzymań – zapowiadają policjanci.

(CBŚP / ms)

  • Współpraca polsko-niemiecka zaowocowała rozbiciem grupy przestępczej złodziei tirów
  • Współpraca polsko-niemiecka zaowocowała rozbiciem grupy przestępczej złodziei tirów

Film Współpraca polsko-niemiecka zaowocowała rozbiciem grupy przestępczej złodziei tirów

Pobierz plik Współpraca polsko-niemiecka zaowocowała rozbiciem grupy przestępczej złodziei tirów (format mp4 - rozmiar 5.19 MB)

Powrót na górę strony