Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sukces polskich policjantów delegowanych do służby w Policji Szkocji

Data publikacji 29.06.2016

Polscy funkcjonariusze przebywający w Edynburgu od marca br., w ramach prowadzonego wspólnie z Policją Szkocji projektu, po raz kolejny swoją aktywnością i profesjonalizmem przyczynili się bezpośrednio do zatrzymania kolejnego obywatela RP, poszukiwanego w Polsce na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA).

Piotr B. był poszukiwany przez Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu za szereg przestępstw popełnionych na terenie Polski, między innymi za dokonanie licznych kradzieży z włamaniem, handel substancjami psychotropowymi i środkami odurzającymi, znieważenie funkcjonariusza Policji, czy wreszcie wywieranie wpływów na podejrzanych poprzez stosowanie gróźb karalnych. Za popełnienie tych przestępstw Piotrowi B. pozostała do odbycia kara pozbawienia wolności w wymiarze 7 lat, 7 miesięcy i 18 dni.

Posiadane przez szkocką Policję informacje wskazywały, że poszukiwany Polak przebywa na terenie Szkocji. Polscy policjanci wraz ze szkockimi kolegami w ramach czynności poszukiwawczych ustalili, że Piotr B. skrzętnie kamufluje swoją tożsamość przed organami ścigania, posługując się fałszywymi danymi osobowymi, wielokrotnie przy tym je zmieniając. Jednocześnie, policjanci uzyskali informacje o kolejnych adresach i osobach powiązanych z poszukiwanym przestępcą.

Kilkutygodniowa i żmudna praca polskich i szkockich policjantów dała oczekiwany efekt w postaci zatrzymania na początku czerwca br. poszukiwanego na podstawie ENA. Piotr B. został zatrzymany w trakcie przeszukania jednego z wytypowanych adresów w Edynburgu, gdzie ukrywał się na strychu w specjalnie przygotowanej do tego skrytce. W trakcie czynności zatrzymania i przeszukania, ujawniono również przerobione polskie dokumenty tożsamości, których używał Piotr B., aby ukryć swą prawdziwą tożsamość. Jak się również okazało, Piotr B. był poszukiwany w Szkocji pod fałszywym nazwiskiem za przekroczenie prędkości, za które grozi mu cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami w tym kraju. 

W ciągu niespełna czterech miesięcy delegowania, polscy policjanci wspólnie ze swoimi szkockimi kolegami zatrzymali kilkanaście osób poszukiwanych na podstawie ENA.  Przyczynili się również do zlikwidowania w Szkocji plantacji marihuany, profesjonalnie przygotowanej przez polskich obywateli, której czarnorynkowa wartość to ponad 90 tys. złotych.

Przedmiotowy projekt wzorowany jest na prowadzonym od 2012 r. wspólnie z Policją Metropolitalną m. Londyn projekcie NEXUS i dotyczy głównie wsparcia przez polskich funkcjonariuszy policjantów szkockich w określonych obszarach zwalczania przestępczości kryminalnej oraz w zakresie poszukiwania osób, w szczególności przy prowadzeniu spraw dotyczących polskich obywateli. 

(BMWP KGP / mm)

Powrót na górę strony